Tak jako některé z nás dbají o to, aby měly pevnější břišní, hýžďové či stehenní svaly, od věci není pravidelně posilovat právě také svaly pánevního dna. A to z několika důvodů.

Pánevní dno je skupinou svalů, které uzavírají dutinu břišní. Tyto svaly, jejichž nejhlubší vrstva má tvar osmičky, která obkružuje pochvu a konečník, plní velmi důležitou a podpůrnou funkci pro dělohu, močový měchýř a střeva. Právě z toho důvodu musí být pánevní dno co nejpevnější.

Pevnější pánevní dno vám zajistí nejen intenzivnější sexuální prožitek, ale i snazší porod. Pravidelné procvičování této skupiny svalů, jež by podle některých lékařů mělo patřit k základní výbavě všech žen, je rovněž prevencí inkontinence, se kterou nejčastěji bojují ženy v pozdějším věku.

Lékaři se shodují, že svaly pánevního dna by měla pravidelně procvičovat každá žena, a to zhruba od 15 let věku. Ideální je cvičit každý den zhruba deset až dvacet minut. Zlepšení by mělo být znatelné již po čtyřech měsících.

Jakým způsobem svaly pánevního dna procvičovat? Přinášíme vám tip na jeden ze cviků:

Lehněte si zády na podložku. Mírně pokrčte nohy v kolenou. Nepatrně nadzvedněte pánev a pokuste se odlepit zadeček od podložky. Dbejte na podsazení pánve. Tento cvik několikrát opakujte.

Čím mohou být naopak svaly pánevního dna oslabovány? Hormonálními změnami, těhotenstvím, porodem, ovšem i nadváhou, chůzí na vysokých podpatcích nebo zvedáním a nošením těžkých předmětů.

Alena Klimková