Zásadní činnost udělující mu určitý společenský status. Jedním z mála, u kterého to tak úplně neplatí, jelikož si v něm najde každý to svoje, jsou Vánoce. Měli-li bychom přece jenom najít nějakou tu nosnou myšlenku, která se vybaví všem, bude to zřejmě jídlo. Ano, Vánoce se rozhodně dají stručně popsat jako postrach dietologů.

Ať už si vybavíme tradiční bramborový salát, smažený řízek, cukroví nebo čokoládové figurky na stromeček, rozhodně se současně nemůže nikomu vetřít naivní představa, že by o Vánocích zhubnul. Naopak. Většina z nás je smířená s faktem, že po svátcích vytáhne ze skříně o číslo větší oblečení a do dárků z šatní kategorie bude muset svoji figuru trošku upravit.

Sport jako nová vánoční tradice

Někdo se snaží na tuto skutečnost připravit listopadovou dietou, jiný si zase dává předsevzetí do nového roku, zahrnující zlepšení životosprávy a více sportu. Málokdo si přitom uvědomuje, že Vánoce se dají strávit i jinak. I v průběhu tohoto svátku je totiž mnoho možností sportovního vyžití.

Je v podstatě jedno jestli bydlíte na vesnici nebo ve městě, vánoční sport se nemusí omezit na zápasení s kaprem, či zběsilý běh na pohotovost při žlučníkovém záchvatu. Určitě existuje v blízkosti vašeho domova nějaká zamrzlá plocha, na které se dá bruslit, hrát hokej nebo alespoň klouzat. Stejně tak v případě bílých Vánoc můžete vytáhnout lyže a vyzkoušet si, jak vám bude chutnat štědrovečerní ryba po pořádném výšlapu.

Milovníci koupání jistě ocení pravidelné akce různých otužilců nebo plaveckých sdružení, při nichž se mohou ponořit do řeky třeba přímo 24. prosince a příznivci cyklistiky si pro změnu nenechají ujít společnou pravidelnou vánoční vyjížďku pořádanou cyklokluby po celé republice.

Způsobů, jak si Vánoce rozpohybovat, je zkrátka nepřeberně. A i když samozřejmě jedním aktivním dnem projedené svátky nezachráníte, stane-li se nějaký sport další z vašich vánočních tradic, jste na nejlepší cestě  si jednou nové kalhoty vybalené pod stromečkem přece jenom rovnou obléknout.

Autor: Petr Kozlíček