Tradiční scéna z romantických filmů, kdy se hlavní hrdinka slastně zanoří do načechraného kopce pěny, je sice klasika, ale existují i neobvyklejší varianty lázní. Podle typu ingredience, kterou do koupele přidáme, se pak mění vůně, barva či délka koupele, ale především účinky.

Jakou lázeň si připravit?

Chceme-li si připravit originální lázeň, nemusíme pro přísady chodit daleko, stačí zajít do kuchyně či na zahradu.

Z kuchyňských pokladů můžeme vsadit na mléko. Aby pokožka byla správně vláčná, doporučuje se přilít do koupele kolem 1litru. S uhrovitou pletí si naopak poradí droždí, které má díky komplexu B vitamínů příznivý vliv i na nervy. Na suchou pleť se doporučují různé oleje, vynikající pleťobudič je například ten olivový.

Komu je líto, že se letos nepodíval k moři nebo se mu po něm naopak už začalo stýskat, může si do vody přisypat mořskou sůl, případně kuchyňskou, oba typy tělo navíc zásobí minerály.

Silné léčivé účinky mají bylinné koupele. Mateřídouška nejen hojí, ale působí i dezinfekčně, navíc se vyznačuje osobitou vůní. Heřmánek napomáhá regeneraci buněk a řebříček tiší zánětlivé projevy kůže.

Dopřáváme-li si koupel před spaním, je ideální variantou meduňka, nejen že nás spolehlivě hodí do pohody, ale má zklidňující účinky i na pleť. V případě náročných úkolů se též doporučuje koupel z máty peprné, která zklidňuje nervovou soustavu, a v letních měsících oceníme i její osvěžující vůni.

Autor:  Žaneta Pixová