Příchod nového roku znamená prakticky pro každého spoustu změn i novinek. Ať už jde o zvýšení sazeb DPH, prezidentské volby nebo prezidentskou amnestii, vyhlášenou u příležitosti dvacátého výročí vzniku samostatné České republiky.

Koncem prosince loňského roku vládní koalice na poslední chvíli protlačila daňový balíček. Následkem toho se tak od 1. ledna 2013 zvýšila sazba DPH ze 14 procent na 15 procent a z 20 procent na 21 procent. Vyšší sazbu DPH v letošním roce pocítí prakticky všichni – podle ekonomů tak kvůli tomu vzrostou rodinné výdaje v průměru o 190 korun měsíčně.

Nejvýrazněji se však změna sazby DPH dotkne rodin s malými dětmi. Například takové dětské pleny se totiž přesunuly ze snížené sazby DPH do základní sazby DPH, která od letošního roku činí právě 21 procent.

Nový rok 2013 je také ve znamení přímých prezidentských voleb, které mají proběhnout 11. a 12. ledna. Na tuto přímou volbu hlavy státu však již padlo zhruba šest stížností. O odklad prezidentských voleb například Ústavní soud zažádal vyřazený prezidentský kandidát Tomio Okamura. V následujících dnech proto mají ústavní soudci rozhodnout, zda přímá volba prezidenta proběhne podle plánu, nebo bude případně odložena či zrušena.

K 1. lednu 2013 rovněž prezident Václav Klaus vyhlásil dílčí amnestii, a to u příležitosti dvacátého výročí vzniku samostatné České republiky. Prezident tak promíjí některé podmíněně odložené tresty pro osoby starší 70 let nebo udělené nepodmíněné tresty, jež nejsou delší než jeden rok. Klausova amnestie se týká zhruba 6500 lidí ve výkonu trestu.

Zdroj: Hrad.cz, Ceskatelevize.cz

Alena Klimková