Premiér Petr Nečas si vybral nové představitele do vlády. Do funkce ministra dopravy byl jmenován Zbyněk Stanjura a novou ministryní obrany je Karolina Peake.

I přes poněkud uštěpačné kritiky některých politiků včetně prezidenta republiky si své místo Peake obhájila. Místo ní byl do čela legislativní rady vlády jmenován její dosavadní náměstek Petr Mlsna. Zbyněk Stanjura zaujímal doposud místo šéfa poslaneckého klubu ODS.

Stanjura nebyl ještě ani ve funkci a už oznámil, že za svůj hlavní úkol pokládá přípravu ke sloučení ministerstva dopravy s ministerstvem průmyslu. Tato vize ODS by se měla uskutečnit do 1,5 roku.

Nadřízeným orgánem ministerstva dopravy by pak mělo být ministerstvo hospodářství. Hlavním cílem před sloučením ministerstvech, bude pro Stanjuru zlevnit samotný provoz ministerstva dopravy. Současná podoba ministerstva dopravy bude však do své nové transformace plnohodnotným úřadem.

Než dojde k faktickému sloučení ministerstva dopravy a průmyslu, hodlá ještě Stanjura změnit ředitelství silnic a dálnic v akciovou společnost. Současně zvažuje o přímém financování dopravních staveb z rozpočtu ministerstva dopravy. Také chce řešit České dráhy a společnost ČD Cargo, které mají finanční ztráty.

I přes oficiální návrh není dohoda o slučování či zániku ministerstev jistá. Návrh přinesl premiér, když řešil interní boje uvnitř ODS. Na konkrétní a faktické realizaci se však musí dohodnout koaliční strany. Prozatím se však dohodli pouze na obsazení volných ministerských křesel dopravy a obrany.

Ves.