V neděli 2. prosince začala adventní doba, která nám připomíná, že se blíží Vánoce, ale i příchod nového liturgického roku. Advent, trvající přesně čtyři týdny, skončí se západem slunce o Štědrém večeru.

V Česku, které je z větší části ateistické, však v současné době není advent chápán původním způsobem. Lidé se spíš zaměřují na shánění vánočních dárků, na pečení vánočního cukroví, na vánoční výzdobu či předvánoční úklid. V naší společnosti je advent navíc zneužíván i ke komerčním účelům.

Původní význam adventu však není o shonu či předvánoční nervozitě. Jde spíš o období klidu, ztišení a rozjímání. Křesťané tuto dobu spojují především s očekáváním slavnosti narození Ježíše Krista i s jeho druhým příchodem.

Advent bychom si v současné době jistě nedokázali představit bez adventního věnce, adventního kalendáře, ale i velkolepých adventních trhů. Kouzelnou předvánoční atmosféru lze nasát nejen na tuzemských trzích, jako třeba v Praze, Brně nebo Olomouci.

Na pečených kaštanech, trdelnících, medových perníčcích či vánočním punči si můžeme pochutnat také za hranicemi naší vlasti. Vyhlášené jsou například předvánoční Vídeň, Krakov, Norimberk či Drážďany.

Alena Klimková

Zdroj: christnet.cz, ceskenoviny.cz, ceskatelevize.cz