Nejprve sedíme dlouhé hodiny připoutání ke kancelářské židli, abychom posléze trávili volné chvíle lovem v nákupních centrech. Všechno má svojí cenu – víno z Francie, nový parfém od Gucciho i boty od Bati. Víme, kde nakoupit levně i kde nakoupit luxusně.

Dovedeme si spočítat, kolik utratit za pravou pashminu a je nám jasné, že ta od vietnamského klenotníka z rohu ulice, je dobrá leda tak na vytření podlahy. Ocenit dokážeme všechno. Ale jaká cenovka visí na komoditách jako sex, vztah a láska?

Ženy jsou od přírody pečovatelky a ochranitelky rodinných krbů, píše se v populárně naučných knihách. Při výběru partnera, ať už vědomě, či podvědomě, tíhnou k mužům bohatým, schopným a silným. Chtějí tak zajistit kvalitní život nejen sobě, ale především svým dětem. Jinými slovy, ženy jsou andělská stvoření pečující o dobro svoje i jiných.

Muži podobnou situaci vidí jinak. Ženy hledají chlapíka se správnou výší konta – napsal mi jednou jeden „ctitel“. A navíc se chtějí hned vdávat – čti zlegalizovat dispoziční právo k manželovu účtu. A pak se nechat vydržovat. Žena je zkrátka prachsprostá kurtizána.

Dlouhý čas jsem se domnívala, že podobné teorie vymýšlejí muži neúspěšní. Ti, kteří nejsou dost hezcí, aby zaujali na první pohled. Ti, kteří nebyli obdarováni ukecávacím talentem, aby rozesmáli i tu nejchladnější královnu.

Zkrátka ti, kteří nevládnou tajemným darem alfa samců, dostat do postele tu největší kost z celé téhle planety. Tyhle bety až omegy, pak sedí doma a spřádají teorie o luxusních vysavačkách bankovních účtů, aby se ubezpečili o své dokonalosti. Až jednou…

Alici je pětatřicet, je rozvedená a má jedno dítko. Skoro to vypadá na politováníhodný osud. Skoro…

Alice vypadá jako kříženec Agátky a Simči. Má dlouhé tmavé husté vlasy – napletené. Tvář je vylepšená botoxem, prsa silikonem. Minulý víkend trávila v pětihvězdičkovém hotelu na Hluboké. Příští týden letí do Dubaje. Potkáváme se občas v práci.

Zatímco já škudlím na dovolenou v Rumunsku, Alice minulý týden vykládala o tom, kterak neví, jestli léto raději trávit v Saint-Tropez, či na Korfu. Taky vlastně moc neví s kým, protože do Saint-Tropez by mohla jet s Josefem a na Korfu s Ignácem. Nebo je to naopak?

Když tam tak stála nad prospekty různých cestovních kanceláří s výrazem hodným hrdinky ze Sofiiny volby, pochopila jsem. To, o čem jsem si myslela, že existuje jen v přebujelé fantazii zoufalých mužů, stálo přede mnou v celé své silikonové kráse.

Vzpomněla jsem si na „ctitele“, uraženého vypočítavostí žen jako je Alice. Dumala jsem, co ho tolik pobuřuje. Alice ani náznakem nenaznačuje příslib čehokoliv víc, než jen obchodu. Dobře zvolený obal, pod kterým se skrývá luxusní doplněk pro muže.

Neloví lásku, ale peníze. Je ochotná podepsat smlouvu a dodržet podmínky. Každá úmluva má ale dvě strany – prodejce a kupce. A co čeká kupec, že dostane za svoje peníze? Vztah? Lásku? Budoucí matku svých dětí?

Rozhodně bych muže nepodceňovala, i ti bohatí mívají IQ vyšší než malé.

Asi by mělo následovat lamentování nad tím, kterak jsem si koupila permanentku do posilovny a zaplatila za nový hrudník. Jak jsem, naiva, pochopila, že platit nájem ze své výplaty je totálně out a poslala k čertu všechny ty ztracené existence bez koruny.

„Ctiteli“ bych tím potvrdila teorii a sama sobě určitě přilepšila. Dívala jsem se na Alici a bylo mi jí líto. Doba, která dokáže dát čárový kód vínu, parfému i botám, ho dala i Alici.

Pravdou je, že koupit se dá všechno. Sex, láska, vztah. Tajemstvím není ani to, že každý má svojí hodnotu. Někdo se prodá za pár sladkých koktejlů, jinému stačí dobře zvolená slova, další se oddá druhému jen za svatbu. Alice si užije dovolenou v Saint-Tropez.

Každý máme někde cenovku, ne na každé je ale napsaná částka a měna.

Autor: Klára Hüttlová