oblečení, pěkného dárku nebo vytoužené dovolené, ale neměli jste na ně peníze.

Uvažovali jste tedy o využití některé z nabídek spotřebitelských půjček.

Můžete si půjčit prakticky na cokoliv, na nákup elektroniky, vybavení domácnosti, nové auto, zdravotní péči (lázně nebo plastickou operaci), na studium a dokonce i na nákup nemovitosti.

Spotřebitelské úvěry jsou charakterizovány:

  • anuitní splátkou (stejná a pravidelná – měsíční, roční apod. výše splátky po celou dobu splácení),
  • pevnou dobou splatnosti,
  • ukazatelem RPSN (roční procentní sazba nákladů).

Spotřebitelské úvěry se těší mezi lidmi stále větší oblibě. Jedním z hlavních důvodů je dostupnost těchto peněz. Většina poskytovatelů Vám peníze půjčí během jednoho dne a nepožadují nic jiného než doklad totožnosti a potvrzení o příjmu.

Někteří poskytovatelé nevyžadují ani doklad o příjmu, stačí jim např. telefonní číslo na zaměstnavatele a sami si ověří, jestli jste zaměstnaní a máte příjmy ze závislé činnosti, tj. pobíráte mzdu. Některé půjčky se dají uzavřít i telefonicky a peníze si vyberete na nejbližší poště. Někteří vám půjčí menší částky v řádu tisíců, i když jste nezaměstnaní, a spoléhají na vaše sociální dávky nebo exekutora. Některým stačí sdělení, že vlastníte auto, bydlíte ve vlastním bytě nebo domě – vědí tak, že máte majetek, ze kterého v případě potřeby uspokojí svoji pohledávku.

V případě nákupů spotřebního zboží si zboží vyberete v obchodě, pokud máte u sebe požadované doklady, přímo v obchodě můžete podepsat smlouvu o úvěru a odnést si zboží. Zmíněné produkty nabízí téměř bezvýhradně společnosti v nebankovním sektoru, kde neexistují žádná obecná pravidla např. pro to, jaké předkládáte podklady pro schválení – každá společnost má svá pravidla a jinou strategii.

Je nutné zdůraznit, že spotřebitelské úvěry patří k nejdražším půjčkám na finančních trzích. Důvod je nasnadě: věřitel po nás chce velice malé množství informací a navíc nás nijak neomezuje v tom, co si za půjčené peníze pořídíme. Výsledkem je, že pro věřitele jsou takovéto půjčky rizikovější. Proto vyžaduje vyšší výnosnost, kterou pokryje případné ztráty z nesplácených úvěrů.

V případě, že máte zájem o spotřebitelský úvěr od banky, musíte počítat s poněkud náročnějším a zdlouhavějším vyřizováním.

Zdroj: Slabikář finanční gramotnosti – Vydalo nakladatelství COFET, a. s. v Praze roku 2011 díky laskavému přispění Československé obchodní banky, a. s. za spolupráce NNO FINANČNÍ GRAMOTNOST, o. p. s.

Slabikář můžete objednat ZDE.