Hodnocení podřízených je složitá procedura, výsledek posuzování má být ale pro zaměstnance zřejmý. Dobrý manažer členům svého týmu jasně vysvětlí, kde a v čem vidí případné mezery a v čem naopak hodnotí své podřízené kladně. Součástí posudku bývá i odměna, jejíž výše či hodnota se odvíjí od kvality provedené práce.

Firemní večírek

Vánoční, povánoční či novoroční večírky jsou běžnou součástí firemní kultury. V posledních letech se hospodářská krize výrazně podepsala i na sestavování rozpočtu podnikové párty, stále ale bývá zvykem udělat zaměstnancům radost minimálně večeří či rautem a dobrým pitím.

U mnohých firem je večírek jedinou příležitostí, kdy se všichni zaměstnanci sejdou pohromadě a žádný šéf si tak nemůže nechat ujít příležitost zhodnotit uplynulý rok. Toto hodnocení by však nemělo jít na úkor zábavy. Pro některé zaměstnance je totiž firemní párty jedinou odměnou za roční práci.

Dárek

Ve většině společností je tradicí věnovat zaměstnancům i drobný vánoční dárek. Takovým dárkem bývají obvykle propagační předměty, dárkové poukazy, slevy na zboží, dárkové tašky s kosmetikou, vitamíny či keramikou, vstupenky do bazénu, čokolády a bonboniéry či batohy.

Při výběru darů je nutné zkusit se vžít do role zaměstnanců. Příliš levným či hodně nevkusným dárkem pracovníky spíše urazíte, než potěšíte. Pokud jim věnujete naopak dárek nákladný (např. poukaz na zájezd či víkendový pobyt), budou si podřízení nejspíše říkat, že by místo takového daru radši uvítali peníze.

Finanční odměna

I v dnešní době některé firmy vyplácejí zaměstnancům tzv. třináctý plat, jiné sahají k menší, přesto zaznamenatelné odměně. Tento dar je reálnou a měřitelnou odměnou za pracovníkův výkon a jednoznačným signálem ze strany vedení, jak si dotyčného a jeho práce cení.

Pokud se rozhodnete odměnit podřízené finanční prémií, dobře si rozmyslete, komu a kolik dáváte. Zaměstnanci spolu sice o svých platech nemluví, v každé firmě ale existuje šeptanda, která zařídí, že se výši kolegovy prémie zaručeně dozví. Pokud podřízení rozdělení odměn pociťují jako nespravedlivé, váš dobrý úmysl se vám snadno se zlém vrátí.

Autor: Anna Ticháčková