Jeho původní význam, který směřoval k připomenutí důležitosti duševní potravy, by se v dnešní uspěchané době dal aplikovat především na práci.

Mnoho z nás ji totiž bere jako svoji hlavní životní náplň, věc mající mnohdy přednost před vším ostatním – včetně nás samotných. Často zapomínáme, že péče o vlastní tělo je stejně důležitá. A že kromě práce, která nás naplňuje a živí, bychom si také měli najít čas třeba na sport.

Denní program u pracujících žen, potažmo u pracujících žen s dětmi, začíná většinou kolem osmé hodiny ranní a o dvanáct hodin později končí. Není tedy divu, že o nějakém vybíjení přebytečné energie sportem nemůže být ani řeč.

Stejně si ale mnoho z nich rádo každý den zasportuje, ať už pro zdraví nebo pro zábavu. Vyplaví endorfiny, odbourají stres, zpevní postavu. Problémem často zůstává, jaký způsob sportovního vyžití s omezenými časovými možnostmi zvolit.

Skvělou alternativou pro ranní ptáčata je plavání. Kryté bazény mívají pro veřejnost otevřeno už od pěti hodin, a pokud nemáte problémy s chlorovanou vodou, abyste ráno do zaměstnání nešly s rudýma očima, máte tak jedinečnou možnost začít den zdravě. Plavání totiž všestranně a rovnoměrně zatěžuje veškeré svalstvo, především pak zapojuje ty partie, které jsou v běžném životě zanedbávané.

Pohyb ve vodě je prospěšný pro jinak přetěžovanou páteř a také pro plíce a srdce. Jinými slovy, nevadí-li vám vstávat ještě za tmy a chvíli po probuzení už strkat hlavu pod hladinu, pro svoji pravidelnou dávku sportu si doplavte.

Dlouhodobou a hojně využívanou klasikou je tradiční běhání nebo jízda na kole. V obou případech jde o sport, u kterého si každý může přizpůsobit délku i intenzitu individuelním schopnostem a protože k těmto aktivitám nepotřebujete ani zázemí, ani společnost, lze je provozovat kdykoliv podle chuti a času. Stačí si vybrat svoji oblíbenou trasu a vyrazit.

Naopak ne příliš tradiční, ale zato prudce efektivní variantou pro pracující ženy, je box. A pokud se vám příčí kontaktní sporty, při kterých hrozí, že by vám přibylo na těle pár modřin, můžete si vybíjet negativní energii při boxování do pytle.

Dvacet minut intenzivního bušení do tohoto sportovního náčiní údajně udělá pro vaše tělo stejnou službu, jako kdybyste každý den uběhla dva kilometry. I při krátkých lekcích dvakrát do týdne a se výsledky brzy dostaví.

Autor: Petr Kozlíček