Nebo se tu pohybují jen samí zoufalci a lháři? A víte na co si dát při virtuálním seznamování pozor?

Samozřejmě na každém šprochu je pravdy trochu, a tak je třeba počítat s tím, že seznámení přes internet nese jistá rizika. Ať nahlédnete do jakékoli seznamky, nejspíš se budete divit, kolik dokonalých, pohledných a skvěle zajištěných mužů bez závazků hledá vážný vztah. Anonymní prostředí internetu totiž nese docela velké úskalí – můžeme se totiž prezentovat o mnoho lépe než jací ve skutečnosti jsme.

Málokdo například přizná, že má více či méně výraznou nadváhu. A tak se někdy stává, že svou fotografii uveřejní s dostatečným vylepšením – grafické programy dovedou opravdu zázraky. Nebo že na druhé straně nebude sympatický a romantický mladík s vysokoškolským titulem a třeba i tučným kontem, který navíc podle fotky vypadá jak dvojník Brada Pitta. Ale ve skutečnosti to bude jen dobře bavící se puberťák, který vás jen vodí za nos…

I přesto všechno má tahle forma seznamování něco do sebe a stojí určitě za vyzkoušení. Kdo ví, třeba zrovna na vás se usměje štěstí a narazíte na normálního a čestného muže… Opravdovou lásku a třeba i manžela si tu už našla spousta lidí. (V úspěch seznámení přes internet věří podle průzkumů 64 % lidí.) A pokud stejně jako tisíce jiných lidí zkrátka máte minimum jiných možností k seznámení, jděte do toho.

Podobnou zkušenost má i Tereza: „ Když mi kámoška nadšeně vyprávěla o tom jak je šíleně zamilovaná do jednoho úžasného týpka, jehož poznala díky seznamce, nevěřícně jsem kroutila hlavou. A když mi pak navíc řekla, že bych už to konečně měla taky zkusit, vyhrkla jsem na ni:  „Šílíš, vždyť tam jsou jen samí zoufalci a úchylkové, co nejsou schopni v reálném životě nikoho oslovit…!“

Jenže vzápětí jsem musela uznat, že takový malý zoufalec jsem ve skutečnosti byla i já. Můj předešlý tříletý vztah skončil už před rokem a od té doby jsem byla sama. A i když jsem si ze začátku tu „svobodu“ docela užívala, brzy přišla krize. Pohled na zamilované párečky kolem mi nijak nepřidal. Jenže jako bych měla na čele nálepku s nápisem: „Jsem nešťastná a zoufale hledám chlapa…“ a nikdo ne a ne se objevit.

Je ale pravda, že s mým stylem života to bylo docela obtížné. Jen pořád z práce do práce a o víkendu hlavně odpočinek a jen občas nějaká dámská jízda… Zkrátka jsem se pohybovala mezi stále stejnými lidmi, každý den v tom samém prostředí a v dosahu nebyl nikdo, kdo by mě zaujal či nadchnul.  A čekat, že někoho potkám v autobuse nebo někde na ulici?

Jednoho večera jsem neodolala a na jednu seznamku zabrouzdala. Podle zázračného „filtru“ mi vyjela celá stránka profilů  potenciálních  ideálních protějšků. Pár mně jich docela zaujalo a tak jsem se po delším zdráhání rozhodla některé oslovit. Odepsali všichni a tak jsem nějakou dobu komunikovala hned s šesti najednou. Až jsem z toho měla v hlavě úplný zmatek a ztrácela přehled, co jsem kterému už napsala a co ne.

Jejich milá slova a lichotky mi dělaly dobře, ale říkala jsem si, že dokud se nepoznáme naživo, je zbytečné si dělat nějaké naděje. Nakonec jsem se sešla jen s dvěma. Ale obě rande dopadla katastrofálně. První z nich nebyl žádný vysoký a aktivní sportovec, jak se popisoval, ale malý, vychrtlý a zamidrákovaný chlap, který sport zná maximálně z obrazovky.

A ten druhý? Ten sice popisu skoro přesně odpovídal, ale komunikace naživo mu vůbec nešla. Jakoby by to byl někdo jiný a ty zajímavá slova a věty mu do mailu našeptával někdo další. I když jsem se snažila to trapné ticho, pořád zachraňovat nějakými otázkami, bylo to o ničem. A tak jsem se to raději ukončila dřív než bych se unudila k smrti.

Do třetice…

Po téhle zkušenosti jsem si jasně řekla: nikdy víc. A raději začala chodit víc mezi lidi. Na občasné nabídky, které mi občas ještě chodily jsem neodpovídala. Ale pak se přeci jen stalo něco nečekaného. Jeden z mailů mě vážně oslovil.Ten muž byl vtipný a opravdu originální. A tak jsem mu ze zvědavosti odpověděla.

Nevím, jak je to možné, hned po dvou mailech jsem měla jsem pocit, jako bych ho znala věčnost… A tak jsem se ani nebránila schůzce hned po týdnu komunikace. Je zajímavé, že jsem i oproti předešlým schůzkám, byla dost nervózní. Jako bych podvědomě tušila, že tentokrát to bude stát za to…

A opravdu. Realita byla ještě mnohem lepší. Padli jsme si hned do oka a prožili krásný večer… A já doufala, že to nebude náš poslední. Naštěstí to i on cítil podobně, a za měsíc už oslavíme společně první výročí našeho šťastného vztahu. Takže jestli jste i vy takovým odpůrcem podobných seznamovacích akcí, jako jsem byla já, zkuste se překonat. Zázraky se zkrátka někdy dějí..:-)

Buďte opatrná!

Pokud se pro tuto seznamování formu rozhodnete, vždy ale mějte na paměti následující – nesdělujte dotyčnému příliš osobních údajů- například adresu vašeho bydliště či telefonní číslo … Opravdu nevíte, kdo se na druhé straně skrývá…

Dobré rady nad zlato

Nejdůležitější je dobře napsaný inzerát. Nemá cenu se vychvalovat až do nebes- pokud dojde na setkání, ihned zjistí, že nejste například vnadná blondýna. Na druhou stranu výčtem všech svých špatných stránek a slabostí zřejmě nikoho neohromíte. Dobře si tedy promyslete, co chcete o sobě říci. A pokuste se být přitom pokud možno originální, aby jste v té záplavě inzerátů trochu vynikala.

Ujasněte si, jaké informace o vašem hledaném protějšku jsou pro vás důležitá: věk, výška, vzdělání, záliby, …  Spousta seznamovacích portálů už dokáže z vámi zadaných požadavků vyfiltrovat pro vás „ideálního muže“

 1. Nenechte se hned  omámit sladkými řečičkami typu: Vy jste ta pravá, kterou jsem hledal…“ a přitom třeba ještě ani nedošlo na osobní setkání!
 2. Předtím, než se se svým „vyhlédnutým“ protějškem sejdete osobně, zkuste si dát rande přes webovou kameru. Můžete si  tak ušetřit nejen svůj čas, ale také zklamání, které by vás mohlo čekat při osobní schůzce naslepo.
 3. Pokud vás čeká první rande, vždy si setkání naplánujte na veřejném místě a někomu známému řekněte, anebo nechejte vzkaz, s kým a kam jdete.Vždy se také snažte vybrat místo tak, abyste na muže dobře viděla a lépe ho poznala a  mohla případně vzít nohy na ramena.:-)
 4. Nečekejte, že při prvním setkání potkáte pana Osudového. Možná ani na třetí pokus to nevyjde, ale pořád je tu naděje a určitě lepší než sedět doma a zoufat si.

Klady a zápory seznamování přes internet:

 • + množství nápadníků, které jen těžko v realitě třeba za jeden víkend potkáte
 • + možnost poznat nové lidi- nemusíte hledat jen vážný vztah, ale třeba i kamarádku, parťáka na sport či výlet…
 • + Patříte-li mezi stydlivky, je pro vás internet přímo ideálním místem na seznamování. Odpadají totiž trapasy, zábrany, nervozita (aspoň do prvního setkání)
 • + seznamovat se můžete kdykoli- doma u počítače a klidně v pyžamu a bez make-upu

 

 • – riziko, že zrovna narazíte na někoho, kdo si z vás dělá jen legraci
 • - riziko, že se sympaťáka vyklube na prvním rande lhář, kterému nejde o vážný vztah ale o vás jako trofej…
 • – hledání a odepisování všem nápadníkům zabere dost času, který nakonec může přijít nazmar
 • – ani fotka dotyčného vám nezaručí, jestli se vám bude líbit v reálu. A třeba řeč těla, pohyby, gesta a hlas jsou moc důležité…

Autor: Bětka Niebauerová