Úplně jiné školení

7.2.2012, 10:00 | Veronika
hra

Tentokrát školiteli byli herci.

Před rokem jsme zde na serveru psali o netradičním managerském tréningu s asistencí koní. V minulém roce jsme ve společnosti Hays Czech Republic narazili na další netradiční školení.

Tentokrát školiteli byli herci. Troufám si říci, že se jim podařilo skloubit umění s byznysem. Pořádají totiž školení a teambuildingy.

Tématem jednodenního kurzu byl Storytelling, vyprávění příběhu. Obecenstvem byli personalisté a obchodníci v jedné osobě.

Během několika hodin jsme si popovídali jak mezi sebou, tak „před tabulí“, naučili se poslouchat, dozvěděli jsme se něco více o ostatních, někdo si zahrál i divadlo a především jsme se výborně odreagovali a nasmáli. Procvičovali jsme práci s hlasem, komunikaci pomocí gest a zároveň si dávali zpětnou vazbu ohledně věrohodnosti. Pravděpodobně díky tomu tentokráte většina lidí odcházela z kurzu uvolněna, naladěna a s úsměvem na tváři. ,,Většina školení typu rozvoje prezentačních či obchodních dovedností, kterých jsem se do současné doby účastnila, byla zejména souborem teoretických pravidel a pouček s vyumělkovaným nácvikem, jak správně působit na klienta, a jakých metod využívat pro dosažení vlastního úspěchu. Ovšem školení Storytelling mě velice mile překvapilo a nadchlo, a to zejména díky neobvyklému a neotřelému způsobu provedení ze strany organizátorů. Účastník se odreagoval již při prvních minutách a rychle se oprostil od strojených gest a zaběhlých stereotypů jednání. Během příjemného dopoledne jsme měli možnost prozkoušet vlastní nenucený a přirozený projev, zaměřovali se na aktivní naslouchání druhých a procvičovali věrohodnost našich argumentů. Díky přátelské a uvolněné atmosféře, vtipným a zábavným cvičením bylo školení Storytelligu příjemným rozptýlením pracovního dne, ale v konečném důsledku především přínosem pro naši profesní praxi.“  Hodnotí kurz Renata Krausová, Temporary recruitment, Hays Czech republic.

Školení bylo zážitkem a to lektorům jde. Lektory  jsou absolventi DAMU, Martin Sedláček a Josef Rosen. Martin Sedláček nám ještě odpověděl na pár otázek.

Jak jste přišli na nápad skloubení divadla a školení?

Pracoval jsem jako lektor pro školící společnosti v oblasti soft skills. Zároveň jsme v té době vedli s Josefem kurzy Improvizace pro herce a studenty herectví při divadle Archa. Měl jsem tak možnost porovnat atmosféru a průběh obou typů akcí. Při práci s herci mě inspirovala uvolněná a pohodová atmosféra, humor a příval tvořivosti, zároveň však nechyběla ochota se učit a orientace na výsledek. Řekl jsem si, že něčeho podobného bych chtěl dosáhnout i v korporátním prostředí.

Jaké byly začátky?

Těžké, vlastně pořád se domnívám, že jsme svým způsobem v začátcích, přesto že se na nás obrací stále více nových klientů.

Jak společnosti přijímají netradiční formu školení?

Obrací se na nás především společnosti, kde již funguje tradiční vzdělávání dlouhou dobu. Společnosti, které si uvědomují, že investice do rozvoje zaměstnanců je důležitou součástí dlouhodobé cesty k úspěchu a stabilitě a které hledají inovativní přístupy v oblasti tréninku a rozvoje.

Stydí se zaměstnanci? Jak se s tím vypořádáte?

Možná se to zdá paradoxní, ale daleko více studu jsem zažil při školení prezentačních dovedností, kdy jsou účastníci postavení před kameru, než když při našich akcích stojí na jevišti.  Nikdy nezačínáme tím, že bychom účastníka postavili na jeviště namířili na něj reflektor a řekli „Hraj“. Celá akce má dlouhou výstavbu, kde výstup na jevišti je až vyvrcholením.  Zodpovídáme za to, aby se za sebe nemuseli stydět. Lidé většinou prožívají trému. Stud do divadla nepatří. Tréma energetizuje a často je pro dobrý herecký výkon užitečná, stud naopak dokáže všechno zablokovat. Je pro nás důležité, aby lidé hráli jen to s čím se dokáží vnitřně ztotožnit. Všechno ostatní je nepřirozené a odtud je jen krůček k trapnosti.

Společnost Impropact nabízí i další typy školení. Některé z aktivit bych doporučila i pro teambuilding. Především pro kolektiv, kde se lidé příliš neznají je vhodný Storytelling , dalším je Company on Stage, jedná se o jeden den, kdy si „žáci“ s pomocí lektorů zahrají divadlo. Jde o tvůrčí aktivitu, protože se „žáci“ stávají scénáristy, herci i kulisáky. Podobnou alternativou je loutkové divadlo.

Klára Antošová, Senior Consultant IT/telco, Hays Czech republic

-->

Komentáře

  • můžu zhubnout,když budu 20 minut ráno a 20 minut vecer skakat na trampoline??? dekuji

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam
Reklama
    Lídr v ČR v oblasti kancelářských potřeb – SEVT.cz

Partneři

A_Moravskoslezské investice a development, a.s.
B_BPWCR
C_volny
D_Hays