poté jste u sebe měla mobilní telefony dva – soukromý a služební, ale protože se to ukázalo být nepraktickým, své soukromé číslo jste zrušila…

… a rázem se ocitla v telefonní pasti. Nikdy dopředu nevíte, kdo vám volá – je to obchodní partner, který má nějaký zásadní problém, nebo vás kamarádka zve na drink? Telefon máte neustále maximálně metr od ruky – musíte přeci reagovat okamžitě! A že byste ho třeba na neděli vypnula? Neexistuje!

Stala jste se otrokem svého mobilu a co je ještě horší, volající vaši non-stop telefonní službu brzy zaregistrují a začnou toho zneužívat. Volají v kteroukoliv denní či večerní hodinu a bez skrupulí na vás chrlí své žádosti, prosby a rozkazy… Vy začnete být po určité době tak „vystíhovaná“, že pokud telefon náhodou hodinu nepípne, už kontrolujete, zda není vybitý…

Máte pocit, že jste nepostradatelná, ale uvědomte si, že telefonní pohotovost je jedním ze znaků workoholismu – pozor na to, aby vás váš mobil nepřivedl do léčebny!

Jak z toho ven?

Prvním krokem k nápravě vaší závislosti na telefonu je připustit si, že zvedat šéfovi telefon v sobotu v deset večer skutečně není normální (samozřejmě rovněž není normální někomu v tuto dobu pracovně telefonovat). To, že jste neustále na příjmu, není důkazem vašich pracovních úspěchů, ale známkou vaší slabosti!

Nikdo po vás nechce, abyste rovnou telefon odložila na celý víkend, začněte trénovat pozvolna. Po příchodu domů telefon nevyndavejte z tašky, nebudete mít tendenci ho stále kontrolovat. Padla devátá večerní a po této hodině již slušní lidé druhým netelefonují – vypněte telefon! Ráno pak zjistíte, že se vlastně tzv. houby stalo, když jste pro jednou nebyla k dostižení.

Naprosto ideální by bylo vrátit se k systému dvou telefonů. Pořiďte si znovu soukromý mobil, který můžete nechávat zapnutý stále (přeci jen, co kdyby potřebovat vaši pomoc někdo z přízbuzných) a služební telefon vypněte po příchodu domů. Uvidíte, že po nějaké době nervozity si zvyknete a budete se cítit lépe.

A na závěr: jedete na víkend s rodinou na chalupu? Prostě služební mobil „zapomeňte doma“. První víkend strávený bez něj budete trpět jako zvíře, ale uvidíte, že si na toto „nebytí pro práci“ časem zvyknete. A co víc, po dlouhé době si konečně pořádně odpočinete!

Autor: Anna Ticháčková