Zní to jako sen, ale může se změnit v noční můru, když si nedáme pozor.

Ať už jste se rozhodly vykonávat doma práci, číhá na vás víc nebezpečí, než byste si myslely. Práce doma sice vypadá více než lákavě a taková je i praxe. Nese však spoustu rizik, na která byste v běžné práci vůbec nenarazily.

Hlavním negativním činitelem u práce doma je faktor rozptýlení. Mezi nejčastější škodiče pracovní morálky patří děti, televize, internet, uklízení a nebo dokonce spánek. Výhody klasické kanceláře jsou tak nasnadě. Tam se vám totiž těžko stane, aby za vámi přiběhl dotěrný potomek, který by vás nenechal v klidu pracovat. To samé platí i pro relaxaci v průběhu pracovní doby, málokdo by si troufnul pod dohledem kolegů nebo šéfa jen tak usnout.

Právě to, že při práci doma nejste ve zcela zřetelném přímém kontaktu se spolupracovníky, působí hlavní problémy. Abyste se nezabývaly osobními záležitostmi namísto pracovních a nenechaly se ničím rozptylovat, je třeba držet se několika zásad:

Nejlepším začátkem pro udržení pracovní morálky je vytvoření časového rozvrhu. Ráno prostě vstaňte a chovejte se stejně, jako byste šly do klasické práce. Oblečte se do oděvu vhodného do zaměstnání, usedněte ke svému počítači a stanovte si, kolik hodin budete pracovat. Dále vysvětlete dětem a dalším rodinným příslušníkům, že v danou dobu se mají chovat prostě tak, jako byste se nacházely v práci mimo jejich dosah. Proto ať vás neotravují a starají se o sebe sami.

Jiným důležitým bodem je úprava vašeho nového pracoviště. V ideálním případě byste měly mít samy pro sebe místnost opatřenou zámkem. V pokoji by se také neměla nalézat televize, různé hrací konzole a další věci, které by mohly vaši koncentraci ničit. Pokud nemáte k dispozici samostatné místo, zvolte si alespoň kout nejméně používaný vašimi rodinnými příslušníky.

Pracovní atmosféru zachovávejte i v případě polední pauzy. Stanovte si přesný limit a dodržujte jej. V průběhu dne si samozřejmě můžete dát chvilku volna a věnovat se jiným aktivitám, ale pro jistotu si přesně stanovte, jak dlouho má tato přestávka trvat. V případě, že se vám nedaří limity dodržovat, pořiďte si budík, který vás bude informovat o konci přestávky.

Neustále se zdokonalující technologie umožňují, že se stále více pracovních úkonů dá vykonávat z pohodlí našeho domova. Lidí, kteří tak budou trávit většinu času doma, bude přibývat. Nicméně vzhledem k tomu, že většina z nás je od přírody lenivá, bude se zvyšovat i procento těch, kteří se na práci doma soustředit nedovedou. Staňte se proto raději jednou z těch, kteří odolají pokušení a dovedou svůj čas zefektivnit. Budete tak moci trávit nejen celý den ve společnosti své rodiny, ale ušetříte i hodiny, které byste jinak promeškaly při cestování.

Sandra Š.