pod názvem Spisovatelky a Erós – Utajené životy velkých českých žen.

Kniha navazuje na seriál, který vycházel na jednom internetovém magazínu, nicméně nabízí mnohem propracovanější a rozšířenější verzi původních textů.  Jde o jedenáct portrétů nevšedních ženských osudů, jejichž jednotící myšlenkou se stala vášeň.

Nejde však pouze o vášeň milostnou, ale o vášeň v mnoha podobách, kterou jsem představila prostřednictvím výjimečných osobností – M. D. Rettigové, Boženy Němcové, Antonie Reissové, Karolíny Světlé, Sofie Podlipské, Věnceslavy Lužické, Eleonory Šomkové, Růženy Svobodové, Marie Majerové,Hany Kvapilové a Marie Bittnerové.

Tyto ženy nějakým způsobem předstihly svou dobu, nebo se alespoň určitým postojem, partnerským vztahem, či svou prací, lišily od svých vrstevnic. Na řadu z nich už jsme bohužel zapomněli, některé si připomínáme pouze při příležitosti významných výročí.

Při psaní jsem se proto snažila všem porozumět a pochopit jejich životní kroky. Přestože jsem se v jednotlivých kapitolách opírala o fakta, nevynechala jsem vlastní subjektivní pohled.  Tudíž výsledek zůstává na pomezí žánrů. Nejedná se o čistou fikci, ani o holá fakta.

Nekopírovala jsem však učebnice literární výchovy, ale naopak jsem se snažila ukázat, co zmíněné ženy v životě inspirovalo, vedlo, či trápilo. Kde tkví kořeny jejich životních i uměleckých postojů.

Pro lepší názornost jsou součástí knihy i obrázkové portréty zmíněných žen a v některých případech i jejich mužských protějšků.

Publikaci lze proto chápat i jako zajímavý doplněk pro středoškolské studenty. Ostatně spisovatelka, a původním povoláním pedagožka, Ivona Březinová o mé knížce prohlásila: „Pevně věřím, že práce Martiny Bittnerové by si našla své čtenáře nejen mezi středoškolskou mládeží, jíž bude její pohled do literární historie jistě příjemnější než kapitoly v učebnicích, ale zaujme i čtenáře, jimž je téma postavení ženy umělkyně zasazené v dobovém kontextu blízké.“

Martina Bittnerová