kolik peněz si vydělá na dané pozici, ještě než přijde na pohovor? A dobré pro koho? Určitě pro obě strany, zaměstnavatele i budoucího zaměstnance.

Ve Velké Británii, Rusku, Spojených státech je celkem běžné, že inzerát na pracovní pozici obsahuje rovnou i plat. Z ankety na Prace.cz vyplývá, že i v České republice by lidé chtěli být o platu informováni dříve, než přijdou na pohovor. Celých 88 % dotázaných si přálo, aby plat byl součástí inzerátu. U nás to ale není zvykem. Mnohé firmy si raději informace o finančních otázkách nechávají na osobní setkání s uchazečem.

“Je to kvůli tomu, že ohodnocení u totožné pracovní pozice bývá i individuální. Když firma o nějakého uchazeče velmi stojí, nabídne mu plat u stropu svých možností.” Dodává Petra Hořejší z Haysu. Výše platu na nové pozici do velké míry souvisí také s tím, jakou částku uchazeč pobíral v předchozím zaměstnání a zda se pro pracovní nabídku rozhoduje jako zaměstnaný, nebo jako člověk momentálně bez práce.

Platová nabídka je řízená hlavně momentální situací na trhu práce. Může se stát, že ten, kdo byl přijat později, dostává víc než ten, kdo stejnou práci pro firmu odvádí perfektně již několik let. Nebo že nadřízený bere méně než lidé v jeho týmu.

Porovnání platů

Zveřejňování platových průměrů pro danou profesi a lokalitu je novým nástrojem na českém internetovém trhu práce. Nezveřejňují se data konkrétních uživatelů ani firem, nýbrž průměry pro danou oblast.

Srovnáním s ostatními třeba zjistíte, že i když jste si to nemysleli, jste dobře ohodnoceni, a začnete si svého zaměstnání považovat. Lidé mají tendenci napodobovat druhé a srovnávat se s nimi. Zatímco ještě před rokem se mnozí uchazeči chovali přehnaně sebevědomě a těžili z toho, že firmy pociťovaly nedostatek lidí, teď jsou o poznání skromnější. Firmy již zaznamenaly výrazný nárůst počtu odpovědí na své inzeráty a stejně tak větší ochotu uchazečů smířit se s nižším platem, než tomu bylo dřív.

Větší povědomí o úrovni platů má další výhodu. Jestliže přemýšlíte o změně zaměstnání, protože se současnou prací nejste spokojeni, ale bojíte se, že byste jinde, kde by vás práce více bavila, dostali méně peněz, díky Porovnání platů na www.prace.cz si můžete zjistit, jak byste jinde byli ohodnoceni.

Služba Porovnání platů anonymně vyhodnocuje data, která do systému těchto portálů vkládají jejich uživatelé při vystavování životopisů a dále firmy při zadávání inzerátu. Jde o velkou množinu čísel! Pracuje se až s 200 000 položkami od uživatelů, s 20 000 od firem.

S čím větším objemem dat systém pracuje, tím menší je riziko zkreslení. Proti zkreslení existují i další pojistky: deset procent nejvyšších a nejnižších údajů každé kategorie se vyřazují. Další důležitou pojistkou je pravidlo, že je pokud v daném regionu vzorek menší než je ten zadaný minimální nutný pro korektnost dat, uživateli se nezobrazí. Místo toho uživatel dostane celorepublikový údaj.

Je to bezpečné a anonymní

Data se zpracovávají pomocí vyzkoušených statistických metod, které se intenzivně konzultovali s odborníky. Jsou extrahována a filtrována způsobem, který znemožňuje identifikaci konkrétního zdroje – firem i uživatelů.

Služby mimo jiné přispívají k nastolení větší spravedlnosti v odměňování bez ohledu na věk či pohlaví.

Petra Hořejší, Senior Consultant divize Accountancy&Finance, Hays Czech Republic