kterak mohla ani ne třicetiletá slečna napsat tak temnou a působivou knihu, jako je Zmizet.

Z obrázků totiž zkoumavým pohledem hledí žena s účesem, pro které je slovo „odvážný“ jen hodně slabým čajíčkem, žena, kterou jako by do úsměvu museli nutit, žena, která se za svou cigaretovou neřest nestydí…

Petra Soukupová se narodila 25. července 1982 v České Lípě, po absolvování jednoho z pražských gymnázií nastoupila na FAMU, kde vystudovala scenáristiku a dramaturgii. Za svou prvotinu K moři (2007) získala Cenu Jiřího Ortena a nominaci na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého.

Její druhá kniha, povídkový triptych Zmizet, získala hlavní ocenění Magnesia Litera – Kniha roku 2010 a s prodejem více než 20tis. výtisků se stala bestsellerem. Loni vydala Soukupová třetí dílo, román – deník Marta v roce vetřelce. Tato kniha nevzbudila u kritiky tak pozitivní ohlas jako její předchozí díla, ale čtenáři jsou z velké části opačného názoru než fundovaní literární kritici.

Kromě vlastní literární práce Petra působila jako součást scénáristického týmu sitcomu Comeback a nyní se jako dramaturgyně podílí na tvorbě seriálu Ulice. Žije s přítelem a psem na pražském Újezdu, je svobodná a bezdětná, ale podle svých slov se na potomka velmi těší.

A o čem vlastně Soukupová píše? Velmi zjednodušeně řečeno: o rodinných vztazích a traumatech, o partnerství, o dětském pohledu na svět, o lidské neschopnosti vlastní integrity, o nemožnosti přenést vnitřní pocity do vnějších gest, o obyčejných lidech a jejich životech.

Přesto, že každá z jejích třech knih má jinou literární formu a jiný způsob vyprávění (a to i díky zvolenému jazyku, který se však vždy pohybuje v mezích obecné češtiny), knihám je společná určitá intimita příběhu, který se neodehrává v nějakých dějových zvratech, ale spíše v mysli postav. A i přesto jde o napínavé příběhy, které doslova spolykáte jedním dechem!

Petra Soukupová je zcela patřičně řazena mezi velmi nadějné a ceněné mladé české autory a jistě o ní ještě hodně uslyšíme. Pokud tedy patříte k těm, kteří ještě žádnou knihu této spisovatelky nedrželi v ruce, neváhejte a začtěte se do Zmizet, litovat rozhodně nebudete…

Anna Ticháčková

čerpáno z: www.petra-soukupova.cz