a do konce kalendářního roku tak v porovnání s muži pracují zdarma. To je jeden z pohledů na Equal Pay Day (Den rovnosti platů).

Organizace Business & Professional Women CR (BPWCR) si Equal Pay Day pravidelně připomíná na jaře, kdy také organizuje největší českou konferenci o ženách a pro ženy. Ten se letos změnil na týden trvající Mentoringový maraton, který potrvá od 7. do 14. listopadu.

„Nelekly jsme se velké organizační změny na jaře a dokázaly jsme během tří týdnů převést akci pro stovky žen do online vysílání. Takže jsme se nelekly ani teď, rozhodly jsme se využít možností, které nám technologie nabízejí, a rozprostřely jsme mentoringový den do celého týdne. Ženy se tak mohou zúčastnit více mentoringových stolů a setkat se s více mentorkami,“ vysvětluje prezidentka BPWCR, Lenka Šťastná.

Vybírat můžeme ze zhruba 60 mentorek, které patří ke špičkám v tom, co dělají. Všechna témata jsou navíc velmi aktuální.

„Spojily jsme se, abychom k ženám vyslaly silný pozitivní signál o vzájemné podpoře. Díky mentoringu získají konkrétní rady a tipy, jak se vypořádat se současnou situací. Chceme si vzájemně pomoci v době, kdy ženy zvládají víc než jen běžnou péči o domácnost, pomáhají dětem při distanční výuce, pečují o své blízké, ale také jsou profesionálkami, které se musejí přizpůsobit novým podmínkám v zaměstnání nebo ve svém vlastním byznysu. Řada z nich řeší skutečně obtížnou životní situaci,“ dodává Lenka Šťastná.

Upozorňuje také na skutečnost, že významné zastoupení žen v pečujících oborech vede k jejich větší chudobě. Jak připomíná projekt 22 % K ROVNOSTI řízený Ministerstvem práce a sociálních věcí, například ve zdravotní a sociální péči dosahuje rozdíl v platech až 30 %.

Největší rozdíly jsou v oborech, kde pracuje hodně žen. Velmi často si ženy o vyšší plat nebo pozici nedokážou samy říci. Pracujeme společně na tom, abychom tento tristní stav změnily. Vždyť kdy jindy než teď by nám mělo dojít, jak významnou roli mají lékařky, zdravotní sestry, pečovatelky nebo učitelky. K tomu nutně potřebujeme vést dialog s muži. Věřím, že i oni teď možná o něco víc než dříve vnímají, jak důležité ženy pro chod ekonomiky a společnosti jsou,“ říká Lenka Šťastná.

Přehled všech mentorek a jejich témat najdete na www.mentorky.cz

foto: unsplash