Nejedná se jen sdílené kanceláře či o multikulturní kolektivy. Čím dál více se setkáváme s pojmem dress code. Jaká jsou jeho pravidla a kde jsou hranice?

Volba pracovního oděvu je záležitostí každé firmy, její politiky a etikety. Je pouze na vedení společnosti, zda bude součástí nepsaných pravidel nebo oficiálních pracovních požadavků vytyčených v pracovní smlouvě.

Existují pracovní pozice, u nichž se adekvátní oděv považuje za jejich naprosto neodmyslitelnou součást. Pracovním oděvem reprezentujete nejen sebe a svůj postoj k práci, ale i svou firmu. Pokud jste ve firmě noví, inspirujte se u svých kolegů, kteří pracují na podobné pozici. Obvykle se ale o firemních požadavcích na oděvy zaměstnanců dozvíte již při pracovním pohovoru. Všeobecně platí, že dress code lze rozdělit do dvou typů.

Strict dress code, v tomto případě budete ve svém šatníku muset najít opravdu to nejelegantnější oblečení. Tento typ oděvů nosí zpravidla vysoce postavení manageři, ekonomové, právníci a pracovníci ve finanční sféře. Právě tito lidé totiž pravidelně přicházejí do přímého kontaktu s klienty. A vhodný oděv v klientech budí důvěru. Vždyť posuďte sami, jak by na vás působil advokát v džínách a vytahaném svetru? Druhým typem je casual dress code, který je ve svých požadavcích daleko umírněnější a je upřednostňován ve většině větších firem, na úřadech a veřejných místech.

Dámy, nezoufejte jistě i ve vašem šatníku objevíte něco vhodného. Jelikož džíny, tričko a žabky nepřipadají v úvahu, jako varianta se nabízí kalhotové a sukňové kostýmky, košile, saka a boty na středním podpatku.

Z hlediska barev samozřejmě vedou méně výrazné tóny, jako jsou černá, šedá, hnědá a tmavě modrá. Nic ale nezkazíte, pokud zkombinujete černý nebo béžový spodek s barevným topem nebo sakem. Zdánlivě nudný šatník snadno obnovíte šátky, pásky a doplňky jako náhrdelník, náramek apod.

Zcela zapomenout byste měla na minisukně, hluboké výstřihy, průhledné materiály. I když by se mohlo zdát, že právě toto oblečení by bylo hlavně mužským osazenstvem snadno odpuštěno, není tomu tak. Dále není vhodné nenosit punčochy. Ačkoli je to maximálně pohodlné, zapomeňte na žabky a na trička s nápisy a pestrobarevnými vzory.

Přestože pánové nemají pro formální oděv na výběr z většího množství druhů oděvů jako ženy, mají o to těžší práci s volbou kvalitních a dobře padnoucích obleků.

Dobře padnoucí obleky totiž rozhodují o serióznosti. Oblek by měl být nejlépe vyroben z vlny, hedvábí nebo kašmíru. Není na škodu vědět, že vhodné obleky by měly mít 2 – 3 knoflíky. Ten poslední se nosí rozepnutý. Rukávy musí být vždy o centimetr kratší, než košile. Manžeta od rukávu košile by měla být zcela viditelná. Nohavice se také nosí kratší, takže si je s největší pravděpodobností budete muset po nákupu nechat zkrátit.

rdc