po kterém následují dva dny volna.

Ovšem jsou také pátky, kterých se lidé bojí jako čert kříže. Jeden takový máme zrovna aktuálně za sebou a doufám, že všichni zdárně. Mluvím pochopitelně o pátku třináctého. O postrachu pověrčivých a triskaidekafobiků.

Je zvláštní, že i v době, kdy lidstvo létá do vesmíru, dokáže léčit dřív smrtelné nemoci a umí sestrojit přístroje prakticky neviditelné pouhým okem, stále v nás dřímá tendence nechávat se ovlivnit věcmi rozumem neuchopitelnými. Třeba pověrami. Na druhou stranu je pravda, že zrovna v případě nešťastné třináctky by mohlo jít o vlastnost vypěstovanou na základě špatných zkušeností.

Tak třeba u poslední večeře Páně se sešlo třináct osob.V tarotu je třináctka kartou smrti a v poslední knize Nového zákona – Zjevení sv. Jana, se v třinácté kapitole objevuje ďábelské číslo 666. Matriarchální kultury měly dříve třináct měsíců po osmadvaceti dnech, zřejmě podle lunárního cyklu žen, takže není divu, že v patriarchátu muži stanovili měsíců dvanáct a třináctce ta nehezká pověst tak nějak zůstala.

Babylóňané měli třináctku jako číslo zničení dokonalosti a číslo podsvětí, kabala zase počítá se třinácti zlými duchy. Datum třináctého a pochopitelně pátek, nesl také říjen 1307, ve kterém byly uvězněny a následně popraveny stovky rytířů templářského řádu. Historikové tento den nazývají Černým pátkem. Stejné označení nese také 25. říjen 1929 – den kdy zkrachovala newyorská burza.

Na třináctku a pátek snoubící se s tímto číslem reagují lidé různě. Někteří to ignorují, jiní raději nevycházejí z domu. Někteří by nejraději vynechali třináctá patra ze všech domů, třináctého z každého měsíce a mezi všemi dvanáctkami a jedenáctkami by raději viděli díru, jiní nemají problém třeba sportovat s číslem třináct na zádech.

Určitou výjimečnost ovšem magickému spojení jedničky a trojky přiznává téměř každý. Pro jistotu. A něco mi říká, že třeba až první člověk jednou stane na Marsu a pronese další památnou větu o prvním kroku či první stopě na povrchu planety, rozhodně otisk, který v prachu zůstane, nebude od boty velikosti třináct.

Autor: Petr Kozlíček