o SBS (Sick building syndrome) se začalo mluvit již na počátku 80. let. Ptáte se, o jaké budovy se jedná, či jaké co nám může pobyt v těchto budovách způsobit?

Už v roce 1984 Světová zdravotnická organizace oznámila, že tímto syndromem trpí asi 30% obyvatel vyspělých zemí, a v roce 2002 to už bylo plných 60%. Tento trend se pochopitelně nevyhnul ani nám. Jedná se o větší či menší zdravotní komplikace, které si člověk přivodí tím, že se delší dobu zdržuje v uzavřených místnostech. Nejčastěji k tomuto syndromu dochází na pracovištích, ve školách, ale i doma.

Syndrom nezdravých budov může mít různé projevy. Nejčastěji to jsou bolesti hlavy, slabost a únava, podráždění očí a krku, svědění pokožky a kožní vyrážky. Výjimkou nejsou ani alergie a astma. Syndrom může vyvolat i deprese, poruchy koncentrace nebo jiné psychické těžkosti.

Příčina může být v budovách s klimatizací, topení či špatném odvětrávání. Situace je pochopitelně horší ve městech, kde je vzduch plný škodlivých látek a smogu a ten se v místnosti se smíchá s dalšími chemikáliemi. Dalším problémem je také přítomnost plísní, umělé vůně, a nedostatečné nebo nevhodné osvětlení a špatné vytápění. Pokud v těchto podmínkách podnikatel provozuje firmu, může se stát, že zaměstnanci budou častěji nemocní, jejich výkony mohou klesat a důsledkem může být vysoká fluktuace lidí.

Je jasné, že přestěhovat firmu není jednoduchá. Špatný vzduch ve firmě lze zlepšit k lepšímu, a to za pomocí větrání, čističek vzduchu či ionizátorů vzduchu. Obzvláště důležité je pravidelné větrání a přístup slunečního světla. To může být problém především v uzavřených kancelářích nebo halách, kde je jediným zdrojem světla umělé osvětlení a o oknech si můžeme nechat jen zdát. V takovém případě bychom si měli co nejčastěji dělat malé přestávky a vyjít na čerstvý vzduch. Ozdravit ovzduší vám pomohou také pokojové rostliny.

Sandra Špačková