V kategorii Výjimečná studentka zabodovala Barbora Kacerovská, doktorandka Vysoké školy báňské v Ostravě a kanadské univerzity Dalhousie.

Ocenění si dne 11. 11. 2019 převzaly na slavnostním večeru v Mlýně vodníka Slámy v Háji ve Slezsku.

Do už 4. ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Moravskoslezský kraj, se přihlásilo celkem 33 soutěžících. Hodnotitelé tak posuzovali práci a výsledky 19 manažerek a 14 studentek. „Letos jsme se poprvé rozhodli ocenit také studentky. Tato nová kategorie má ukázat, že i při studiu mohou lidé dokázat výjimečné věci. Letošní vítězka Barbora Kacerovská zaujala svou neskutečnou pílí a pracovitostí, i svým vztahem k regionu. Dostala nabídku pracovat v prestižním výzkumném týmu v Kanadě, přesto se vrátila do Ostravy a provádí výzkum v superpočítačovém centru IT4Innovations,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Oceněné soutěžící, zleva: Zuzana Heiník Bělová, Darina Daňková, Veronika Kusá, Barbora Kacerovská, Hana Straková, Kamila Revendová, Tereza Jelínková

Kategorie Manažerka

Titul Lady Business v kategorii Manažerka získala Veronika Kusá, výkonná ředitelka Divadla Mír, ve kterém působí už od jeho vzniku v roce 2017. „Začátky byly velmi těžké, protože nás bylo málo. Pracovala jsem tak 16 hodin denně a zpočátku jsem, mimo všech manažerských činností, dokonce hercům prala ponožky a žehlila košile,“ zavzpomínala Lady Business Veronika Kusá. I když počáteční rozjezd a stabilizace divadla byly náročné, divadlo má další smělé plány do budoucna. Ještě v letošním roce plánuje vybudování komorní scény s prostorem pro 100 diváků, kde budou uváděny náročnější a experimentálnější kusy.

Vítězka soutěže Lady Business v kategorii  Manažerka Veronika Kusá

V oblasti kultury zůstalo i druhé místo, které získala Darina Daňková, jednatelka ostravského domu kultury AKORD & POKLAD. Třetí příčku pak obsadila Zuzana Heiník Bělová, výkonná ředitelka společnosti BELdental, která se zabývá prodejem stomatologických materiálů a produktů pro ústní hygieny.

Kategorie Studentka

Vítězka kategorie Studentka Barbora Kacerovská je doktorandkou v oboru nanotechnologií na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava a zároveň na univerzitě v kanadském Halifaxu. Tam získala stáž ve  firmě Metamaterial Technologies Inc. a byla tak součástí prestižního mezinárodního výzkumného týmu, kde pomáhala vyvíjet ochranné filtry proti laserovým útokům na dopravní i vojenské letouny.  I přes nabídku pracovního poměru v této firmě se rozhodla vrátit do Ostravy a dokončit svá doktorská studia na  VŠB – TUO. Nyní působí v  IT4Innovations v optickém týmu. „Začátky v Kanadě byly velmi těžké, první dva měsíce jsme bydleli ve sklepě a jedli jen rýži. Abych uspěla, přes víkendy jsem programovala, po nocích jsem se učila a přes den chodila do práce,“ řekla vítězka kategorie Studentka Barbora Kacerovská.

Vítězka soutěže Lady Business v kategorii Studentka Barbora Kacerovská

V těsném závěsu za ní skončila Hana Straková, studentka lékařské fakulty Ostravské univerzity. Od roku 2008 je členkou Českého červeného kříže, jako zdravotnickou asistentku je možné ji potkat na akcích jako například Colours of Ostrava či Zlatá tretra. Po státnicích, které ji čekají letos, se Hana Straková chce zabývat anesteziologií a intenzivní medicínou. Třetí místo patří další budoucí lékařce z Ostravské univerzity, Kamile Revendové, která se zaměřuje na neurologii a pomáhá lidem trpícím roztroušenou sklerózou.

„Vítězky letošního ročníku čekal opět titul Lady Business a také stotisícová výhra, kterou zužitkují nejen pro sebe například na vzdělávání, ale část věnují i na dobročinné účely a mohou tak pomoci i dalším lidem,“ řekl ředitel organizující společnosti Moravskoslezské Investice a Development Tomáš Kolárik.