Seznamte se s komunikačními typy

17.3.2014, 08:00 | Veronika
komunikace

S některými lidmi se nám zkrátka nedaří najít společnou řeč.

Každý člověk je povahově jiný a každý je jiný komunikační typ. S každým je tedy třeba mluvit jinak. Když se naučíme rozpoznat jednotlivé typy a zvolíme správné metody komunikace, bude se nám jednat lépe.

Úplně prvním krokem k úspěšnému jednání je sebereflexe. Abychom mohli efektivně komunikovat s jinými lidmi, musíme především vědět, jak komunikujeme my a je dobré si uvědomit, jak nás naše okolí vnímá.

Stejně jako Hippokrates definoval 4 typy osobnosti – flegmatik, cholerik, sangvinik a melancholik, psychologie definuje 4 komunikační typy – analytický, přátelský, řídící a expresivní.

Každý je jiný a každý z nich má své slabiny a silné stránky.

Analytický typ

Pro tento typ je důležité mít úkol, ten potřebuje mít jasně a konkrétně definován. Z toho vychází i jeho komunikace. Je věcný a přesný a to vyžaduje od svého okolí. Než něco řekne, pečlivě to promyslí a proto často hovoří pomalu. Tito lidé nemají ambice být v kolektivu vůdčími, ale na druhou stranu nepotřebují být vedeni. Chcete-li s nimi dobře vycházet, mluvte stručně, jasně a výstižně.

Přátelský typ

Jak z jeho názvu vyplývá tento typ lidí má rád ostatní lidi. Má snahu jim pomáhat a v komunikaci se vždy vyjít vstříc. Vypozorujete jej snadno, většinou s vámi bude souhlasit. Stejně tak je dobré s ním komunikovat, platí na něj přívětivé a přátelské jednání. Mají tendenci vyhýbat se tlaku a i proto rádi přenechají zodpovědnost jiným. Při komunikaci na něj tedy nijak netlačte a dopřejte mu čas na rozmyšlenou.

Řídící typ

Tento typ lidí je vůdčí a jdou si za svým cílem. Jsou velice ambiciózní a soutěživí. Často pro ně platí, že jdou tzv. přes mrtvoly. Komunikace je poměrně obtížná, důležité je mít v rukávě logické argumenty a fakta. Tedy musíte předem vědět váš cíl. Jinak z konverzace neodejdete jako vítěz.

Expresivní typ

I tito lidé mají chuť být vůdčími. Mají tendence motivovat a strhávat na svou stranu ostatní. Rádi bývají vedoucími a přijímají nové výzvy. Často mají výrazná gesta, artikulaci i mimiku. Rádi komunikují a rádi hovoří dlouho, proto je potřeba je v hovorech trochu mírnit. I na ně platí přesné argumenty.

Většina lidí má v sobě ukryto více typů, vždy ale jeden převládá a takovou řeč je dobré s ním vést.

S jakým komunikačním typem se vám jedná nejlépe?

 

Komentáře

  • Docela by mě zajímalo, kam by mě okolí přiřadilo :-)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam

Partneři

A_Moravskoslezské investice a development, a.s.
B_BPWCR
C_volny
D_Hays