přesto je možné udržet efektivní pracovní prostředí.
Pojďme se podívat na 10 osvědčených tipů, jak snížit teplotu v kanceláři a zvýšit pracovní výkony a jak zůstat svěží a produktivní i v horkých letních dnech.

Optimalizace klimatizace

Pokud je kancelář vybavena klimatizací, ujistěte se, že je správně nastavena. Ideální teplota pro produktivní práci se pohybuje mezi 20-24 °C. Pokud je klimatizace nefunkční nebo nevyhovující, informujte své nadřízené nebo majitele kanceláře, aby se na tom co nejdříve zapracovalo. Jakmile se shodnete na vhodné teplotě, která vyhovuje všem kolegům, už s ní nehýbejte. Pro tělo avýkon není vhodná kolísající teplota.

Větráky a ventilátory

Pokud není k dispozici klimatizace, ventilátory a větráky jsou cenově dostupným řešením a navíc je lze snadno přemisťovat. Umístěte je tak, aby proud vzduchu směřoval k místům, kde se zaměstnanci nachází nejvíce. Přesto by ale neměly na člověka směřovat napřímo,sedět v průvanu není zdravé.

Správné větrání

Pokud máte možnost větrat kancelář, otevřete okna brzy ráno nebo večer, kdy jsou venkovní teploty nižší. Dohodněte se s kolegy, kteří přichází brzy, aby se o to postarali. Večer je dobré dohodnout s úklidovou službou, aby poté, co vyvětrají a zavřou okna, okna zaclonili.

Osvěžující nápoje

Je nutné dbát na pitn režim. Vhodným benefitem v horkých dnech je poskytnout všem v týmu dostatečné množství studených nápojů, především pak v podobě vody a bylinných a ovocných čajů. Ti, kdo si bez kávy nedokáží představit den, by kávu měli pít především v dopoledních hodinách. Pamatujte si, že ke každé kávě je v teple nutné vypít i sklenici vody.

Vhodný oděv

zde mají ženy lehkou výhodu oproti mužským protějškům. Pokud je to v souladu s firemní politikou, povolte zaměstnancům lehčí, prodyšné oblečení v letních barvách. Zamezte přehřívání těla v příliš těsných a těžkých šatech. Lehčí materiály jako len usnadní v horku dýchání a poskytně větší komfort. Pozor na klimatizaci, mějte po ruce šál či jiný přehoz přes ramena a krk, abyste předešli blokaci zad či nachlazení.

Chladivé obklady

Vyzkoušejte si osvěžující chladivé obklady na zápěstí nebo na krku. Chladivý gelový polštářek může pomoci udržet teplotu těla v rozumných mezích. V továrnách poskytují zaměstnancům chladící šátky a jiné pomůcky, zvažte jejich pořízení také pro kancelářské pozice.

Zelená oáza

Zelené rostliny v kanceláři nejen vytvářejí příjemnou atmosféru, ale také mohou mírně snižovat teplotu a zlepšit kvalitu vzduchu. Když je pokropíte, zvlhčíte a osvěžíte v kanceláři vzduch, a mozkové buňky poděkují.

Pravidelné přestávky

Upřednostňujte krátké pravidelné přestávky, kdy zaměstnanci mohou vyjít ven nebo relaxovat na chladnějším místě. Pohyb a čerstvý vzduch poskytnou energii a podpoří koncentraci. Je-li chladné místo v kanceláři na chodbě, je pravděpodobné, že budete s kolegy chodit odpočívat právě tam. Umístěte sem židle či pohovku, také květina zde udělá dobrou službu.

Flexibilní pracovní doba

Pokud je to možné, zkuste nabídnout flexibilní pracovní dobu, aby zaměstnanci mohli přizpůsobit svůj pracovní čas období nejvyšších teplot. Dovolit lidem přijít o něco dříve nebo odpracovat více hodin ráno či naopak v pozdějších večerních hodinách stojí alespoň za zvážení.

Teambuildingové aktivity mimo kancelář

Využijte letní období k pořádání teambuildingových aktivit mimo kancelář. Pikniky, sportovní hry nebo společné výlety jsou skvělým způsobem, jak získat novou energii a posílit týmovou spolupráci.

Pamatujte, že investice do pohodlí a zdraví zaměstnanců vede k vyšší produktivitě a spokojenosti. S těmito jednoduchými tipy budete mít ve vaší kanceláři příjemnější a účinnější pracovní prostředí, i když venku praží slunce.

-VE-
foto: unsplash