Tereza Veselá (22) je studentkou dvou magisterských oborů na VŠE, zároveň je v posledním ročníku na Vyšší odborné škole zdravotnické, kde studuje obor Diplomovaný nutriční terapeut. Hraje závodně basketbal a je vášnivou cestovatelkou (USA, Austrálie, Nový Zéland). V říjnu 2013 si začala plnit životní sen, založila e-shop na trička s motivačními nápisy justhappy.cz.

Co pro Vás bylo hlavní motivací zvolit namísto zaměstnaneckého poměru vlastní podnikání? Kdy jste se k tomuto kroku rozhodla a co pro Vás bylo bezprostředním impulsem stát se podnikatelkou?

Po zkušenostech z předchozích zaměstnání, kde Vás nutí k průměrnosti, Vaši aktivitu nikdo neocení a pokud jste nedejbože lepší než Váš nadřízený, máte velký problém.

Dále to byla touha vybudovat něco vlastního. Něco, o čem víte, že je to jen a jen Vaše práce.

Proč motivační slogany na trička?

Je to reakce na nudu v českých posilovnách, sportovištích, kancelářích, kam lidé chodí v drahých a nudných tričkách, jen protože jsou drahé. Má trička jsou určená pro lidi, kteří chtějí nápisy na svých hrudích motivovat ostatní, pro lidi, kteří se nebojí vystoupit z davu, což je dnes vskutku hrdinský čin!

Které výzvy jste při budování vlastní firmy musela řešit a co Vám naopak pomáhalo složité situace překonávat?

Na obě otázky mám stejnou odpověď – lidi. Nejtěžší bylo ignorovat poznámky některých méně odvážných lidí v mém okolí, kteří si z mého nápadu dělali legraci a mysleli si, že to nikdy nedokážu. Na druhou stranu je neuvěřitelně motivující, když Váš nápad někdo pochválí, s nadšením prohlásí, že si určitě nějaké tričko koupí nebo zalituje, že tento nápad nedostal on…

V roce 2013 jste se zúčastnila vzdělávacích kursů pro ženy podnikatelky v rámci projektu PROFI ŽENA – střední Čechy. Co Vás na kurzech nejvíce zaujalo a jak konkrétně Vám pomohly ve Vašem osobním rozvoji a rozvíjení Vašeho podnikání?

Kurzy od PROFI ŽENY jsou naprosto báječné! Lektoři jsou profesionálové, opravdová špička v oboru. Největším benefitem kurzů je, že člověk dostane zpětnou vazbu. Váš projekt hodnotí jak maminky na mateřské, tak ostatní podnikatelky, lektorka, ženy různých věkových kategorií. Jejich nápady jsou k nezaplacení.

Doporučila byste ostatním ženám, které stojí na profesní křižovatce, aby se rozhodly pro soukromé podnikání? Co byste, na základě své zkušenosti, doporučila začínajícím podnikatelkám?

Nenechte se ovlivnit negativismem okolí a určitě to zkuste! Najděte díru na trhu a zaplňte ji vlastním produktem či službou.  Buďte originální, odlište se. Podnikatelský plán je také důležitý, bez něj ani ránu. Začátky nejsou lehké, ale jak říká jeden slogan na našich tričkách: „No pain, no gain“!

Jak vnímáte úlohu začínajících podnikatelů v kontextu aktuální ekonomické situace v České republice? Je podle Vás na trhu dostatek kvalitního a dostupného profesního vzdělávání pro ženy podnikatelky?

Bohužel na podnikatele naše společnost nahlíží téměř jako na podvodníka, na někoho, kdo určitě obírá stát o daně a spoustu dalšího.  Žen podnikatelek je žalostně málo, stejně tak jako programů na jejich podporu.  Ale jak říkám, české ručičky jsou šikovné, se vším si poradí :)