Česká deska ze spojených států. Autobiografické drama Tristana a Isoldy 20. století.  A ekonom, který slaví úspěchy na literárním poli. Vítejte v kulturních tipech na měsíc duben.

Goodfellas křtí v paláci Akropolis

Goodfellas – stálice české klubové scény, projeli Spojené státy, natočili tam novou deskou a budou ji křtít v Paláci Akropolis. Kapela láká na akustiku a přímočaré rokenrolové songy – „Zvuk, který jsme si z Kalifornie přivezli, bychom v Česku jen těžko hledali. Viděli jsme, jak vzniká přímočarost a suverenita amerických kapel! Navíc jsme nahrávali tam, kde vznikly nejoblíbenější a nejvzácnější desky z našich sbírek. To je splněný sen!“ Na jejich křest přijali pozvání rakouské indie duo – My Name Is Music. A sama kapela má velké plány i do budoucna, doufá, že si v USA zahraje i na turné. Přijďte si jejich novou desku Robbery Blues poslechnout – 6. dubna do Paláce Akropolis.

Poslední úděl v Divadle v Dlouhé

Nová premiéra Divadla v Dlouhé láká na drama jedné ženy a tří mužů. Poprvé se uvidí na palubě zaoceánského parníku, naposledy se setkají na jihu Číny. Rozehraje se představení plné trýznivé lásky a nikdy nenaplněné touhy. V hlavních rolí Marek Němec, Miroslav Hanuš, Miroslav Táborský a Helena Dvořáková. Sám autor přiznal, že se jedná o hru do jisté míry autobiografickou. „Bylo mi tehdy dvaatřicet let, skutečně kritický věk, a první dvě dějství Poledního údělu jsou pouhou přesnou zprávou o tom strašlivém milostném dobrodružství, jež mne po deseti letech křesťanského života a naprosté počestnosti stálo bezmála duši i život.“ V režii Hany Burešové od 12. dubna v Divadle v Dlouhé.

Jo Nesbø - Nemesis

Začíná podzim a v centru Osla, v bankovní pobočce má vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí, lupič zastřelí jednu za zaměstnankyň a zmizí. Případ dostává na starosti jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale taky alkoholik s podivným osobním životem – Harry Hole. Co s tím vším má společného Harryho zavražděná láska Anna Bethsenová, rumunský rom Raskol a Beáta – dcera známého zavražděného kriminalisty?

Jo  Nesbø je světovou hvězdou současného kriminálního románu a k nám se dostává jeho román Nemesis. Vzděláním ekonom a finanční analytik pracoval jako makléř i novinář, ale po vydání jeho prvního románu Flaggermusmannen (Netopýří muž) se začal slušně živit literaturou. Píše od roku 1997 a za tu dobu sesbíral množství cen a jeho knihy byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly už ve 140 zemích světa. Nemesis slibuje čtivost, spád a dokonale promyšlenou zápletku. Na pultech knihkupectví se objeví začátkem měsíce.

Autor: Klára Hüttlová

Když se řekne Velikonoce Připravte svlou pleť na jaro