rodiče a zaměstnavatelé v časech hybridních forem práce v době „post covidové“, spolupráce veřejné správy a privátních zaměstnavatelů při podpoře rodičů v práci, podpora ukrajinských rodičů v ČR a jejich integrace na českém trhu práce.

To vše bylo součástí programu již 7. ročníku konference Matky a otcové vítáni 2022, kterou uspořádal Byznys pro společnost.

„Podle průzkumu agentury IPSOS pro Světové ekonomické fórum v roce 2022 si až dvě třetiny lidí na celém světě přejí, aby po skončení pandemie covidu 19 mohli i nadále intenzivně využívat flexibilní pracovní podmínky. Zkušenosti během dvou let našich životů s covidem 19 zásadně změnily a stále mění přístup k flexibilitě práce,“ říká Pavel Štern, ředitel programů pořádající organizace Byznys pro společnost.

Systémová podpora rodičů na trhu práce musí být i nadále prioritou pro veřejnou správu a bude třeba mnohem více motivovat a podporovat zaměstnavatele.

I přes pozitivní změny v praxi posledních let ženy-matky i nadále nesou největší břemeno negativních ekonomických dopadů mateřství, což dokládají i mnohé studie a průzkumy.

„V současné době považujeme za důležité poskytnout našim lidem především podporu a stabilitu. Rodičům aktivně pomáháme vyvážit práci a soukromí, poskytujeme zkrácené pracovní úvazky, pružnou pracovní dobu a práci z domova i na dálku. Není třeba zdůrazňovat, jak zásadně změnila pandemie životy nás všech. Jelikož jsme již v minulosti měli rozsáhlé zkušenosti s prací na dálku a využitím technologií, které toto umožňují, přešlo se začátkem pandemie více než 95 % našich kolegů na práci z domova. Do budoucna plánujeme v tomto trendu pokračovat, z kanceláře budeme pracovat v menší míře než před pandemií,“ uvedla vdiskusi Šárka Vránová, HR ředitelka Accenture Czech Republic.

„Podpora rodičů v práci a jejich návrat po mateřské/ rodičovské dovolené do práce je jednou z klíčových oblastí, na které se chceme v oblasti diverzity a inkluze zaměřovat. Díky posledním letům pandemie jsme sami mohli vyzkoušet různé flexibilní formy práce a věřím, že nás to dělá silnější do budoucna,“ řekla na konferenci Petra Ondrušová, Chief Diversity Officer v České spořitelně.

Konference Matky a otcové vítáni se už tradičně věnuje komplexně rodičům v různých životních situacích, ať již přímo v rámci programu nebo při následné celkové komunikaci, ať už jsou to mj. rodiče v sendviči, duhoví rodiče, či situace rodičů samoživitelů.

O KONFERENCI: Už sedmý ročník konference „Charta diverzity: Matky a otcové vítáni“ o trendech a nových pohledech na podporu rodičů v práci tentokrát s podtituly „Rodiče a zaměstnavatelé v prostředí velkých změn a nových výzev“ a Rodiče z Ukrajiny vítáni“. Konference byla organizována v rámci Charty diverzity a v partnerství se společnostmi Česká spořitelna, McDonald´s ČR, Accenture Czech Republic a GasNet.

zdroj: Byznysprospolecnost.cz
foto: Jason Goodman, unsplash