Možná je na čase změnit zaměstnání.

Kdy změnit práci nelze jednoduše zodpovědět. Existují ale náznaky, které mohou napovědět, že čas na změnu práce už nastal.

Každý ambiciózní zaměstnanec  chce v pracovním životě něco dokázat. Často není tou největší motivací peněžní odměna, ale největší motorem bývá snaha o uspokojení ze sebe sama a pocit z dobře odvedené práce.

Průzkumy ukazují, že nejkratší dobu vydrží lidé ve svém prvním zaměstnání. Druhé a třetí bývá dvakrát delší a čtvrté nebo páté představuje to nejpodstatnější. Kdykoli totiž člověk z jednoho zaměstnání odejde a nastoupí jinam, učí se a profesně roste.

Jak ale odhadnout, že je ten správný čas na změnu zaměstnání?

Možná vám napoví tyto aspekty:

  • Po odborné stránce jste se během dvou až tří let nikam neposunuli.
  • Do práce se vůbec netěšíte a každou neděli vám je úzko
  • Vaše práce vás již delší dobu nenaplňuje
  • Jste v jednom zaměstnání již delší dobu. Třeba takových deset let v jedné firmě je poměrně hodně, když poté budete chtít změnit práci, mohou na vás personalisté pohlížet jako na loajálního zaměstnance, nebo naopak jako na člověka, který se bojí změn.
  • Dostali jste nabídku u jiné firmy, kde vám nabízí lepší uplatnění a finanční ohodnocení

Podobných náznaků ale může být samozřejmě mnohem více. Ideální počet zaměstnání v určitém časovém rámci samozřejmě neexistuje, ale je dobré podívat se na s rozumem. Není vhodné odcházet z firmy během jednoho roku (případně to zopakovat několikrát po sobě).

Co si myslíte vy? Kdy je vhodný čas na změnu práce?

Sandra Špačková