Jsou v životě chvíle, kdy potřebujeme změnu, zaměstnání nevyjímaje.

Pokud jste v práci naprosto spokojení, nejspíš vás otázka, zda podat výpověď, vůbec nenapadla a pak není důvod se jí zaobírat. Pokud už ale v hlavě máte šotka, který vám občas téma výpovědi nadnese, je načase výpověď alespoň zvážit. Jak poznat, že už opravdu nastal čas pro změnu?

Cítíte se ve stresu

Když se chystáte do práce a je vám špatně od žaludku, je to špatné znamení. Před náročnou schůzkou, nebo když se jedná o přechodné období, kdy se například blíží deadline, je to tolerovatelné. Pokud by se ale pocity přelily i do běžných dní, je čas pro změnu. Příliš špatného stresu může způsobit řadu zdravotních potíží.

Tip: Pojmenujte to, co vám potíže způsobuje. Jakmile si na problém ukážete, víte, čemu čelíte a bude se vám s tím lépe bojovat.

Špatné pracovní vztahy

Všichni jsme lidé a všichni máme jinou povahu. Je jasné, že ne se všemi se nám bude přátelsky vycházet. Máte-li pocit, že vztahy na pracovišti jsou toxické a nevidíte-li prostor pro jejich očistu. Nejprve zamiřte za nadřízenými a pokuste se konflitky vyřešit. Pokud se to nepodaří, můžete případně odcházet s vědomím, že jste pro vyřešení situace učinili maximum.

Nevidíte perspektivu

Vidina kariérního růstu a postupu je perfektním hnacím motorem, díky kterému víme, kam míříme a že to, co děláme, má smysl. Když tuto vidinu nemáme, může nás to demotivovat a ptát se, zda by to jinde nebylo lepší. Ještě než nad stávajícím zaměstnáním zlomíte hůl, zajděte za nadřízenými či na HR a vyjádřete své přání někam pokročit. Vytyčte si rozumné cíle, které jste schopni splnit. Domluvte se, co v následujících měsících můžete učinit proto, abyste mzdově či kariérně postoupili.

Potřeba jiného životní stylu

S postupem věku se nám mění životní potřeby a priority. To, co nám vyhovovalo v 25letech, nemusí být o deset let vůbec to, co by nás ještě bavilo. Zamyslete se nad tím, v jakém oboru děláte, zda je to, to co vás baví a bavit bude i následujícíh řekněme pěti letech. Podívejte se i na okruh lidí, který se v tomto oboru pohybuje. Zvládnete s nimi držet krok a budete se umět pochopit? Je důležité si vyhodnotit, jaký druh práce a pracovní doba odpovídá našemu současnému životnímu stylu.

Máe pocit, že to nemá smysl

Nemusíte být misionáři, abyste měli potřebu cítit uspokojení a smysl v tom, co děláte. Pokud není vaše práce hodnotná, ale vy cítíte, že by to mělo být jinak, je načase se porozhlédnout jinde.

-MM-
foto: unsplash