Jak se na návrat připravit, abychom ho zvládli co nejlépe?

Návrat do práce ze začátku nebude v plném režimu. Na pracovištích nás ještě nějakou dobu čekají přísná opatření. S kolegy bude potřeba dodržovat rozestupy, na pracovištích budeme stále povinni nosit ústenky. Nutné také bude pravidelně si desinfikovat ruce. Nastavení těchto pravidel a jejich kontrola leží na zaměstnavatelích. Na zaměstnancích bude vše dodržovat a pochopitelně i v těchto podmínkách pracovat.

Zaveďte si režim

Pokud víte předem datum, od kdy budete chodit na pracoviště, zaveďte si již dopředu pravidelný režim. Připodobněte si to k poslednímu týdnu letních prázdnin, to jsme také museli do peřin i z peřin jako by již byl školní rok, abychom si přivykli.

Snažte se co nejvíce připodobnit svůj pracovní den. Pokud čas na přípravu nemáte, dopřejte si ráno před prací co nejvíce času, na protažení se, na snídani i na nastrojení se.

Těšte se

Pokud si nyní říkáte, na co se proboha máte na pracovišti těšit, zastavte se a zavzpomínejte na dobu předkoronorovou. Určitě najdete něco, co vám v pracovní dny dělalo radost. Pro někoho to je mezilidský kontakt, pro jiné možnost se nalíčit, hezky se obléct a navonět, jiný se bude těšit těšit třeba na kávu z blízké kavárny.

Mentální příprava

Štěstí přeje připraveným, alespoň den před prací si tak udělejte mentální přípravu. Myslete si váš pracovní den a seznam pravděpodobných činností. Představte si, jak tyto úspěšně činnosti řešíte. Připravte se na to, že zpočátku nezvládnete odpracovat tolik, kolik jste zvyklí. Vše se bude muset zase zaběhnout.

Prostor na odpočinek

Návrat vám může připadat hektický. Pravděpodobně to však nebude tím, že byste měli najednou více práce. Je nutné si uvědomit, že kontakt s lidmi nám zabere nemálo času. Nestyďte se se v práci na pět minut zavřít někam do klidu, zavřít si oči, prodýchat se, protáhnout se a načerpat sílu na další pokračování. Také nazapomeňte na správné stravování. Jezte pravidelně spíše lehčí jídla, abyste měli energii. Pitný režim je samozřejmostí.

Sandra Špačková
foto: cottonbro/pexels