Naučte se v práci odpočívat, až si tyto návky osvojíte, zjistíte, že máte více energie a budete domů chodit dříve a s čistější hlavou.

Jak na kvalitní odpočinek v práci?

Každé dvě hodiny si dopřejte alespoň deset minut volna. Tento čas věnujte vyčištění mysli a protažení se. Projděte se po kanceláři, abyste měli cíl, běžte si uvařit čaj nebo kávu nebo alespoň otevřít okno, roztáhnout žaluzie – důvod se vždy najde. Cestou si protáhněte krk, ramena, udělejte si dřep, zvedněte ruce nad hlavu a s výdechem běžte do předklonu. Procvičte i unavené oči, tak že je zavřete a očima se budete snažit nakreslit osmičku, na jednu i na druhou stranu.

Sedíte-li u počítače, protáhněte si i paži, dlaň a prsty, promněte si je, nebo si z venku přineste hrst kamínků a hrajte si s nimi. Přesypávejte je z dlaně do dlaně, sbírejte je po jednom do misky apod.

Protáhněte si i obličejové svaly. Nejlépe tak učiníte smíchem. Zkuste se zasmát, jste-li v kanceláři sami, máte to snadnější, prostě se nahlas rozesmějte jen tak. Nebo se vysmějte počítači, koši, světlu nebo jednoduše ničemu. Rozesmát sám sebe není pro netrénovaného člověka zrovna snadné, lze se to ale naučit. Nejprve třeba zkoušejte jen roztáhnout koutky, příště ukažte i zuby, při dalším pokusu zkuste přidat i hlas. Budete překvapeni, jak uvolněně se pak budete cítit. Jste-li v kanceláři sami, nemusíte brát ohledy, nejste-li sami, vyhecujte se s kolegy a trénujte obličejové svalstvo spolu.

Obědovou pauzu samozřejmě využijte k obědu. Zapomeňte na jezení u pracovního stolu u počítače! Jídlo si dejte s kolegy v kuchyňce, kantýně nebo restauraci. Pokud jste sami, nedívejte se přitom do mobilu, ale raději pozorujte okolí nebo jen tak zírejte do prázdna.

Již zmíněné zírání a nicnedělání není vůbec odvěci. Naučte se to! Opět pomůže trénink. „Zapomeňte si” telefon v kanceláři a běžte se posadit sami na lavičku. Zavřete oči a nechte čas jen tak plynout. Nebo otevřete oči a dívejte se, na trávu, řeku, kámen, zkrátka na cokoli. Pokud zrovna prší, pak se usaďte mimo dosah telefonu, počítače a dalších rušivých vjemů, vezměte si do ruky čaj a jen tak se dívejte na hladinu čaje. Zpočátku trochu nuda, ale pravidelným cvičením si tyto chvilky budete stoprocentně užívat.

-MM-