Vlasy jsou symbolem ženské krásy a smyslnosti a po husté hřívě touží každá. V minulosti vždy hrály u žen vlasy důležitou roli a byly známkou vyššího postavení, bohatství a svobody. Po dlouhé a husté hřívě toužily ženy vždy, i dnes, v podstatě bez ohledu na módní trendy.

Po čem ale přesně sáhnout a docílit tak kýženého efektu? Na rady, tipy a triky jsme se zeptali Kristýny Dlouhé, specialistky na vlasovou řadu organické kosmetické značky Havlíkova apotéka.

Co základního bychom měli vědět o vlasech?

Vlas je tvořen bílkovinou – keratinem. Růstová fáze vlasu trvá přibližně 2 až 6 let, pak vypadne. Každý den vlasy vyrostou v průměru o 0,2 až 0,45 mm. Vlasová dermální papila může v průběhu své existence umožnit vznik až 12 vlasům. Člověk má pod pokožkou 2 až 5 milionu vlasových váčků, ne všechny jsou ale aktivní. To znamená, že ne z každé vlasové papily nám nutně musí vyrůst vlas. Růst vlasů ovlivňuje spousta věcí, například stres, psychika, životní styl, příjem vitamínů a minerálů, ale také to, jak se o svoje vlasy staráme. Právě správnou péčí můžeme nastartovat růst vlasů i u vlasových papil, z kterých vlasy zatím nerostou. To vše závisí na správně zvolené a kvalitní péči.

Co je důležité v péči o naše kadeře?

Jsou to 3 základní věci. Kvalita a obsah vlasových přípravků. Správná domácí péče. Pravidelná kadeřnická péče.

Jaké suroviny vlasům opravdu prospívají?

Těch surovin je samozřejmě velké množství. Jedna z nejlepších kombinací je ale cibule (díky vysokému obsahu síry) a fazole (ta zase obsahuje velké množství bílkovin).

Proč je síra tak důležitá? Je to zejména proto, že síra je základní stavební jednotka keratinu a ten tvoří vlas. Dodání síry je tedy důležité pro pevnost a sílu našeho vlasu. Navíc může pomoci v léčbě dermálních onemocnění skalpu, jako jsou např. lupy či seborea.

Fazole obsahují specifické bílkoviny, které dpovídají za růst vlasů. Jsou to taková tlačítka, jejichž stimulací dokážeme růst spustit. Jde tedy o to, že mi vlastně jen podpoříme něco, co je tělu přirozené. Nekrmíme ho něčím, co nezná. Pouze umocníme a znásobíme fyziologické děje těla.

Na internetu najdete spoustu návodů, jak si právě z těchto surovin vytvořit šampón. Pokud ale chcete přípravky hotové, fungující a jednoduché na aplikaci, sáhněte po značce Havlíkova apotéka. Její nová vlasová řada obsahuje právě tyto dvě základní suroviny a tu správnou kombinaci dalších látek, které našim vlasům slouží.

Pojďme se teď podívat na Vaše tři doporučení

1. Kvalita a obsah vlasových přípravků. Co mají produkty obsahovat a co ne?

Velký rozdíl vidím mezi organickou kosmetikou a kosmetikou, která obsahuje často nevhodné chemické látky. Kategorizovat a úplně zavrhnout kosmetiku prodávanou v drogeriích určitě nechci. Někomu prostě vyhovuje. I já sem ji řadu let používala. Pozor bychom si ale měli dát na přípravky, které obsahují silikony, parabeny a silné tenzidy.

Parabeny. Do kosmetiky se používají především jako konzervanty. Umí zlikvidovat bakterie a mikroorganismy. Mají ale genotoxický efekt, který se prokázal prostřednictvím několika desítek studií. Ničí mitochondrie – buněčné elektrárny, produkují volné radikály (ty můžou za oxidační stres a odúmrť buněk) a ničí genetickou informaci – tedy DNA. Myslím, že tolik stačí k tomu, abychom chápali, že tohle si určitě na své tělo dávat nechceme.

Silikony. Obalí vlas a nedovolí mu přijímat živiny a jiné potřebné látky. Na povrchu vypadá vlas krásný a lesklý, ale pod vrstvou silikonu je to vysušená chudinka. Jenže nic není tak jednoduché. Některé silikony jsou ve vodě rozpustné látky, a tak je dokážete vymýt pouze vodou. Je to složitá problematika a dlouhá diskuze. Moje obecná rada je: nepoužívejte je. Poznáte je tak, že takové složky končí většinou na -one (např. Dimenthicone, zrovna ten je ve vodě nerozpustný).

Tenzidy (v chemické kosmetice např. sodium laureth sulfate nebo amonium laureth sulfate) jsou obecně látky, které snižují povrchové napětí vody, což umožní odmaštění a snadnější vymytí nečistot. Jsou to látky, díky kterým nám přípravek krásně pění. Kde je tedy problém? Odmašťují. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby nám ale alespoň trochu mazu produkovaného vlastním tělem zbylo. Maz vypuzený mazovými žlázami ukrytými pod povrchem naší pokožky obsahuje spoustu látek, které vlasy vyživují a hydratují a stejně tak vyživují a hydratují vlasovou pokožku (skalp). Navíc přirozený maz nás chrání proti mikroorganismům a různým dalším nepříznivým vlivům. Jakmile odstraníte všechen maz, tělo se začne bránit a začne ho tvořit ještě ve větším množství.

A tak se dostáváme k dnes tak častému problému mastných vlasů. Ženě se mastí vlasy, umyje si je přípravkem se silným tenzidem, vymyje všechen maz, tělo se brání a vytváří maz o to víc. Žena si tedy znovu umyje vlasy, a tak stále dokola. Potom ještě použije chemický suchý šampon, vysuší si skalp ještě víc. Mohlo by se zdát, že ten kruh nemá konce. Má. Jde o to vybrat si přípravek, který buď nebude tenzidy obsahovat vůbec, nebo kde bude tenzid přírodní, který nebude odmašťovat v takové míře.

Ráda bych ještě řekla, že přechod na organickou kosmetiku přináší i mnohá úskalí. Vlasy mají jinou strukturu, šampón tolik nepění, vlasy se zprvu hůře vyčesávají. Kýžený efekt nepřijde po prvním umytí, a tak někdo vzdá svoji cestu hned na začátku. Je ale potřeba uvědomit si, že pakliže jsme si vlasy ničili nekvalitní vlasovou kosmetikou několik desítek dlouhých let, ani bylinky nemají tak zázračnou moc, aby naše vlasy nějakým kouzlem spravily během jednoho či dvou mytí. Je to tedy otázka času, týdnů či měsíců, ostatně jako všechno, co za něco stojí.

2. Správná domácí péče. Jak často si vlasy umývat a jak postupovat?

Domácí péče je podle mě druhý nejdůležitější aspekt kvality vlasů. Většina z nás ji využívá mnohem více než péči kadeřníků.

Moje obecná doporučení jsou:

Zkuste si mít vlasy po 3 dnech. Zabráníte tak vysoušení, následné lámavosti vlasů a nadměrnému maštění. Pokud Vás vlasy svědí a nemůžete to vydržet, myjte si je od den. Postupně ale zkoušejte interval mezi mytími prodloužit.

Používejte kondicionér. Jak už jsem říkala vlasy myté organickou kosmetikou se nečešou tak snadno, alespoň ze začátku. Organický kondicionér Vám ušetří velké nervy.

Jednou týdně použijte masku. Na obličej si masku dáváme běžně, tak proč ne na vlasy? Máme je přeci stejně rády jako pokožku, tak proč jim taky nedopřát něco navíc. Dodáte tak vlasům výživu a lesk.

Nekombinujte organickou kosmetiku s tou chemickou. Je to nesmysl, proč utratit spoustu peněz za šampón a veškerý jeho účinek utlouct chemickým kondicionérem nebo naopak. Když už se rozhodnete pro organiku, buďte důslední! Zkuste klidně víc značek, dnes je toho na trhu spousta. Najděte si produkty, které vám budou vyhovovat.

Pravidelná kadeřnická péče. Jak často bychom měli chodit ke kadeřníkovi?

Svěřit se odborníkovi je určitě skvělé. Hlavně barvení vlasů bych doporučila svěřit někomu, kdo na to má to správné vybavení a přípravky. Ale pozor i mistr tesař se občas utne. Proto důvěřujte, ale nejdřív raději prověřte.