pro jiné utrpení, u kterého po celou dobu odstřihávají metr a nemohou se dočkat nástupu do zaměstnání.

Bohužel se ale ženy často nemají po rodičovské kam vrátit, fenoménem doby totiž je odchod na dohodu. Rodiče po rodičovské tak na grafu zaměstnanosti padají dolů na úroveň absolventů.

Otázkou tak zůstává, jak se s tím vypořádat a jaké kroky podniknout ještě na rodičovské dovolené, abyste se co nejrychleji vrátila do plného pracovního nasazení?

Je třeba si uvědomit, že pro zaměstnavatele patříte do ohrožené skupiny, a proto byste se neměla bránit práce na dohodu, smlouvu o dílo nebo krátkodobé práce. Zkuste si vzít jeden z těchto úvazků ještě během rodičovské dovolené. Na trhu práce stoupnete v ceně, protože uvidí jak vůli pracovat, tak schopnost multitaskingu.

Buďte spolehlivá

Nového zaměstnavatele je třeba přesvědčit nejen o schopnosti odvádět kvalitní práci, ale také o spolehlivosti. Když dítě onemocní, neznamená to, že necháte všechnu práci a budete se věnovat jen potomkovi. Vybudujte si pro tyto případy záchrannou hlídací síť. Zařiďte si hlídání tak, abyste pracovní úkoly mohla v klidu zvládnout, zapojte tatínka, babičky, kamarádky, rodiče nebo se obraťte na chůvu. Hlavně v prvních týdnech a měsících nesmíte zklamat. Pokud uvidíte, že není ve vašich silách práci včas dokončit, informujte zaměstnavatele včas a zkuste najít společné řešení.

Zabijáky našich kariérních šancí jsou jednoznačně strach a nedůvěra. Proto nezanedbávejte duševní trénink. Vzdělávejte se, čtěte, učte se nový věcem. Nebojte se přihlásit se do vzdělávacího kurzu a nebojte se úplně změnit zaměření. Může to být první krok k vaší kariéře v novém oboru.

Uvědomte si, že ani Řím nebyl postaven za den a zkušenosti nebyly posbírány ještě žádným člověkem s rodinou, který začíná od píky, za jeden týden a ani měsíc. Nejste-li mobilní a kurzy pro vás nepřicházejí v úvahu, nevadí, stačí se udržovat v kondici formou webinářů, sledovat Google hangouty a další alternativní informační kanály.

Důležité je vše rozvíjet postupně, pěkně pozvolna, aby vám zbyly síly do pokračování v plné síle.

Sandra Špačková
foto: freedigitalphotos.net