Skutečnost je ale mnohdy úplně jiná. Šéfové vůbec nemusí být nesympatičtí a pochopitelně mohou být mladí a mladší než většina jejich kolegů. Koneckonců dost možná i vy jste ještě nepřesáhla třicítku a už jste šéfkou.

Bez ohledu na věk či na povahu týmu nebo celé společnosti je stěžejní získat si lidi na svou stranu. A to není jednoduchá disciplína. S těmito třemi tipy ale dobrým nadřízeným jistě brzy budete.

Buďte transparentní a sdílejte informace

Jakmile se zavřete do kanceláře a nebudete své lidi informovat o tom, co děláte a co se ve společnosti děje, může to vést k mylným domněnkám. Proto otveřete dveře do své kanceláře, sdílejte, čemu se věnujete, jaké jsou plány do budoucna a na čem spolu budete pracovat.

Naslouchejte a podporujte

Dejte lidem najevo, že jim nasloucháte a že se snažíte vyjít jim v jejich přáních a požadavcích vstříc. Když budete svůj tým podporovat a ne jen jim přikazovat, odměnou bude jejich větší loajalita. Kolegové tak dostanou prostor k větší seberealizaci a k motivaci pro nové nápady.

Vzdělávejte se a přenechte práci jiným

Nemůžete dělat vše sami. Máte-li někde mezery, nebojte se je ukázat, nechte si poradit a v dané oblasti se zlepšete. Obklopte se lidmi, kteří svému oboru rozumí a kterým můžete důvěřovat. Být dobrým šéfem také znamená práci dobře rozdělit. Loajalita a pomoc vašeho týmu z vás udělá lepšího nadřízeného.

-SŠ-
foto: Kelly Sikkema