potřebný pro dojíždění nebo protože jste zjistila, že vaše oblíbené tričko, na které jste si od večera myslela, má na sobě flek? Znamená o tedy, že cílem home office není flákání se, ale jen zpříjemnění si pracovního dne či snaha o nezkažení si dne, oblečením si neoblíbeného kousku oblečení?

Aby Váš doma strávený pracovní den nepřešel do gaučingu nebo k fanatickému uklízení celého bytu, je třeba předejít prokrastinaci včasným zásahem a pečlivým rozvrhem.

Jak na to?

  • Ráno vstaňte tak, abyste byla dostatečně vyspaná, příliš včasný budíček může způsobit to, že po dvou hodinách práce budete unavená tak, že se na další práci nevzmůžete. Takže si klidně přispěte.
  • Proveďte všechen ranní rituál, jako byste byla měla odejít do práce.
  • Připravte si rozvrh dne a klidně začněte od zábavy – ano i tu je potřeba zahrnout do denního rozvrhu. Máte v sedm sraz s přáteli? Pak tedy musíte mít do šesti vše hotové, abyste se mohla v klidu nachystat a vyrazit. Chcete v poledne vyrazit na nákup, když víte, že nebudete moct nakoupit cestou z práce? Žádný problém, naplánujte do rozvrhu i nákup.
  • Pokud nepotřebujete nakoupit, vyhraďte si čas na oběd. I doma přece musíte jíst. Když si k tomu pustíte televizi, kterou po jídle zase vypnete – nemusí vás vůbec tížit svědomí.
  • Víte, že budete muset vyřídit telefony? Pak si je naplánujte hned po sobě. Je dokázáno, že po telefonickém rozhovoru člověku trvá 10 – 20 minut, než se opět dostane do pracovního tempa, proto k času věnovanému telefonování rovnou připočtěte i čtvrthodinku navíc. Během té doby si můžete uvařit kávu, sníst svačinu nebo si prolítnout zpravodajské novinky.
  • Tendenci k prokrastinaci se vám může podařit částečně zkrotit zablokováním zpravodajských webů a sociálních sítí v prohlížeči – alespoň na pár hodin denně.
  • Jakmile budete mít naplánovanou zábavu, hned jasně uvidíte, kolik času vám zbude na práci. Tu si rozvrhněte do menších bloků a po jejich splnění si je odškrtněte a pochvalte se. Projděte se po bytě, protáhněte se, odskočte si a dejte se do dalšího úkolu.

Budete-li se řídit těmito malými radami, může se vám podařit zvládnout home office bez výčitek a s pocitem, že jste zvládla všechno, co jste chtěla.

Sandra Špačková