vyplývá z nedávného průzkumu Welcome to the Jungle. Možností, jak ve své firmě udržovat příjemnou atmosféru a budovat firemní kulturu, je nespočet.

Čím si své pracovníky zaručeně získáte?

Společné grilování a filmové večery

Zábava je často tím správným klíčem k dobrým vztahům. A v pracovním prostředí to platí dvojnásob, proto není na škodu dát svým zaměstnancům možnost poznávat se i mimo standardní pracovní dobu. Aktivity jako celofiremní snídaně, promítání filmů, společné grilování nebo návštěvy barů spolehlivě utužují tým a zlepšují celkovou náladu v kolektivu. Takové mini teambuildingy navíc nejsou příliš finančně náročné, takže je možné z nich udělat tradici a týmovou morálku dělá s kolektivem divy!

Oslavy osobních úspěchů

Dávejte svým zaměstnancům pravidelně najevo, že vám záleží na jejich osobních úspěších. Kolegyně o víkendu vyhrála vytrvalostní cyklistický závod? Kolegovi se narodilo dítě? Oslavte to! Sejděte se s týmem a na 20 minut si užijte pohodový oddych u kávy a nějakých dobrot.

Podpora od šéfa

Nejen v osobních vztazích platí, že důvěra je základ úspěchu. I zaměstnanci chtějí vědět, že jsou se svými kolegy a nadřízenými na stejné lodi. Podle průzkumu, který pro Welcome to the Jungle provedla agentura Ipsos, jsou vztahy s nadřízenými důležité pro 93 % českých zaměstnanců! “Dávejte svým pracovníkům pravidelně najevo podporu, ať už v maličkostech, nebo když prostě jen viditelně nemají svůj den. Lidé potřebují cítit, že mají u svých šéfů v klíčových momentech parťáka, že mezi nimi není výrazná propast. Mají pak mnohem větší motivaci k práci a nepřipadají si méněcenní,” říká Honza Klusoň, odborník na pracovní prostředí a CEO společnosti Welcome to the Jungle pro Česko a Slovensko. Vnímejte, jak se vašim zaměstnancům daří, a na pravidelných poradách pravidelně chvalte za to, co se povedlo. Neustálé debaty o pracovních problémech vedou k postupné frustraci zaměstnanců a fluktuací nadaných lidí z firmy.

Kurzy osobního rozvoje

Nejen interní školení, ale i různorodé workshopy nebo možnost využít firemního terapeuta nebo psychologa může značně ovlivnit celkové fungování společnosti.  “Ve firmách nejčastěji vídáme školení, online výukové materiály nebo kurzy s externími odborníky. Naopak k možnosti psychologické podpory nebo terapie přímo v rámci firmy má přístup jen 7% zaměstnanců,” komentuje situaci Jan Klusoň. Nabídněte svým pracovníkům workshopy zaměřené na well-being, mindfulness, koučink, nebo právě terapie. Možnost zlepšovat se v osobních dovednostech je pro mnoho lidí výrazně hodnotnější a celkově přínosnější než kdejaké korporátní školení time managementu.

*Průzkum společnosti Welcome to the Jungle byl realizován společností Ipsos a byl proveden na reprezentativním vzorku 806 respondentů ve věku 18–65 let. Sběr dat byl prováděn online prostřednictvím Ipsos panelu respondentů v lednu a únoru 2023.

-TZ-