O Vysočině se každý vyjadřuje v superlativech. Navzdory tomu je stále ještě turisty trochu opomíjená. Přitom nabízí vyžití jak pro sportovce, tak pro milovníky přírody i památek.

Jihlava s více jak půl milionem obyvatel je největší město oblasti. Nechvalně proslula tím, že krásné historické náměstí zde hyzdí budova moderního obchodního domu. Unikátní Jihlavské podzemí však spraví chuť všem, kteří si ji zkazí pohledem na zmíněný architektonický výstřelek.

Celková délka podzemních chodeb činí 25 km. Skutečně z nich dýchá historie, vždyť první podlaží labyrintu se razilo již v průběhu čtrnáctého století. V roce 1978 zde speleologové objevili tzv. „svítící chodbu“, jejíž stěny pokrývá bělavý povlak. Ten po nasvícení zelenkavě světélkuje.

Vysočina se stala rodištěm mnoha zajímavých osobností. V Borové, dnes Havlíčkově Borové, přišel na svět Karel Havlíček Borovský. Jeho rodný dům slouží v současnosti jako památník a měl by se stát povinnou součástí školního rozvrhu. Paní průvodkyně o Havlíčkovi totiž hovoří se zápalem a se znalostí věci. Každý si tak může doplnit své znalosti o díle i osudu tohoto významného novináře a spisovatele.

V nedalekém Havlíčkově Brodě pak mohou zájemci ještě doplnit své povědomí o životě Borovského. Muzeum Vysočiny nabízí totiž expozici s názvem „Po stopách Karla Havlíčka v Německém Brodě“. Zdejší byt, v sídle dnešního muzea, koupili jeho rodiče již v roce 1832. Později tu krátký čas pobýval s manželkou Julií, za svobodna Sýkorovou, a dcerou Zdenkou. Právě odtud ho odváželi do vyhnanství v Brixenu.

O kousek dál ještě stojí další objekt hodný pozornosti – unikátní Štáflova chalupa. Unikátní proto, že její nejstarší část pochází již ze šestnáctého století. Jedná se o zachovalou středověkou chalupu venkovského typu, která nyní slouží jako antikvariát a prostor pro kulturní akce.

Příště – Žďár nad Sázavou a Nové Město na Moravě

Autor: Martina Bittnerová