Často se do Španělska jezdí také kvůli památkám. Co je ovšem už méně známé, je to, že ve Španělsku můžete najít i pěkný „kus Afriky“.

V provincii Cantabria totiž před lety zřídili přírodní park Cabárceno, a tam můžete skutečně potkat to, co si obvykle spojujeme právě s Afrikou, tedy gorily, slony, gazely, opice, zebry, žirafy, nosorožce, pakoně a všechna možná jiná „africká“ zvířata.

Snad vás napadne, jestli to prostě není jen nějaká větší zoologická zahrada… No, možná trochu ano. Park Cabárceno má ovšem celkovou rozlohu 750 hektarů, takže se skutečně jedná spíše o území, o park, než o zahradu. A proč si vůbec Španělé tenhle kousek Afriky u sebe „doma“ pořídili? Vytvořili ho v rámci rekultivace!

Park Cabárceno vznikl na území, kde se po dobu téměř tří tisíc let těžila železná ruda. Nejdříve zaujala Kelty a staré Římany. Kutalo se, těžilo, vznikaly štoly a haldy, a pak přišla průmyslová revoluce a těžilo se strojně. Když Cabárceno vydalo všechnu rudu, kterou mělo, zbyla tu po těžařích měsíční krajina.

Jenže Španělé svou zemi milují, a proto se rozhodli celou záležitost napravit. V roce 1989 se definitivně skončilo s těžbou a už od roku 1990, hned po vyřízení nutných formalit, začali místní pracovat na té velké „rekultivaci“, jejímž výsledkem je dnes už zaběhnutá „Afrika“.

Když se do parku Cabárceno vypravíte, je pro vás připraveno leccos netradičního. Můžete se parkem samozřejmě vydat jen tak, sami, na obhlídku.Je možné ovšem využít i některých speciálních programů: Můžete se sami osobně zapojit do činností v parku, stát se pěstitelem a ochranářem exotických rostlin. Čeká vás také pozvání na cestu časem, kdy se na chvíli můžete stát člověkem z doby před 15 000 lety, to v programu „Homo Natura“.

Dále je možné se vydat po doporučené trase, jež vede přes strmé kaňony a divoké lesy i kolem úchvatných jezer. A dalších promyšlených programů pro jednotlivce různého zaměření i pro skupiny je tu připraveno opravdu hojně.

Na svých webových stránkách i v jiných propagačních materiálech park Cabárceno tvrdí, že je „ideálním místem pro den strávený s rodinou“. Pro nás, kdo bydlíme od Španělska poněkud dál, je ovšem daleko spíš místem, kde můžeme strávit hned celou řadu nezapomenutelných dní. S rodinou, nebo bez ní. Cabárceno má totiž hodně co nabídnout každému.

Eva Musilová