Bíločervená vlajka s modrým klínem se třepotala na obou zemských pólech, na pól „třetí“ Mt. Everest byla vynesena v roce 1991 českým horolezcem Poldou Sulovským. A byly stovky a tisíce jiných sportovních úspěchů, kdy česká vlajka hrdě stoupala vzhůru.  Nejvýše vystoupala v roce 1972, kdy ji na palubě kosmické lodi na Měsíc přivezl Eugene Cernan, americký potomek Čechů a Slováků.

Zdobí sídla českých zastupitelství ve více než 130 zemích světa. Zdobí i místa méně nápadná. Jedním z nich je Diskit. Malá vesnice schovaná hluboko v náručí Himálaje, v severozápadní Indii. O pár kilometrů dále už je zakázané území, kam turisté nesmí.

Většina tedy končí zde, v odlehlém koutu Ladaku alias Malého Tibetu. Nad vesnicí se rozkládá buddhistický klášter z patnáctého století. Dostanete se sem přes nejvýše položené autem sjízdné sedlo Khardung-la (5606 m).

Právě Diskit gompa je jedním z míst, kde v roce 2006 občanské sdružení M.O.S.T. z Ostravy započalo svůj projekt „Kmotrovství na dálku“. Díky podpoře ochotných českých kmotrů mohlo v následujících letech studovat za přijatelnějších podmínek více než 100 malých mnichů ve třech klášterech. Právě na těchto místech se udržuje původní forma tibetského způsobu vzdělávání, jak tomu bylo před okupací „Střechy světa“ v r. 1959. Nyní je tradiční výuka spojena s moderními prvky tak, aby byla srovnatelná se stáním školstvím.

Projekt kmotrovství se posléze rozšířil na podporu vzdělávání malých tibetských uprchlíků a velmi starých Tibeťanů. Dnes sdružení M.O.S.T. pomáhá díky štědrosti českých dárců 235 lidem. Projektu poskytuje podporu také Česká rozvojová agentura a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Při vjezdu do kláštera si můžete za vrátnicí povšimnout nenápadné budovy, jakési obdoby kulturní místnosti. Jednou za čas se zde malí mníšci (když mají výjimečně volnou chvilku, dovolí to hlavní láma a zrovna jde elektrický proud) chodí dívat na televizi. V malé předzahrádce stojí stožár (či spíše stožárek) a na něm plápolá česká vlajka. V roce 2008 zde po dva týdny pobývaly dobrovolnice sdružení při svém půlročním monitoringu míst české pomoci (nejen) v Himálajích. Svou „misii“ označily praporem, který se mnichům tak zalíbil, že si ho ponechali. Přečkal tu už tři tuhé zimy. Vítá každého návštěvníka. Vlál zde i v roce 2010, kdy při červencovém pobytu J.S. dalajlamy navštívilo klášter přes 15 000 Tibeťanů, Ladačanů, zahraničních turistů.

Pokud chcete zjistit více údajů o české pomoci tibetskému exilu v Indii, navštivte stránky www.protibet.org nebo si vyžádejte informace na info@protibet.org. Podpořit můžete finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky FIO banka č. 2800064052/2010 nebo zasláním SMS ve tvaru DMS PROTIBET na číslo 87 777.  Přidejte se k české pomoci tibetskému exilu!

Petr Ďásek, občanské sdružení M.O.S.T., www.protibet.org