Zatímco té druhé skupině se bude každý chtít co nejdříve vyhnout, první skupinu bude chtít najít a poznat.

Společně se podíváme na to, jak tyto půjčky jednoduše poznat.

Zjistěte, kolik celkem přeplatíte

Právě to, kolik zaplatíte takzvaně navíc, je dokonalou ukázkou celkové výhodnosti půjčky.  Jistě není nutné připomínat, že čím méně to bude, tím pochopitelně pro každého žadatele také lépe. Většina lidí při porovnání půjček hledá na věci, jako je třeba úrok, nebo poplatky. Ty mohou být různé a mezi nejznámější patří:

  • Poplatek za vyřízení
  • Poplatek za poskytnutí
  • Poplatek za vedení

Dále k půjčce mohou být účtovány třeba i různé platby spojené s pojištěním, s výpisy a mnoho dalšího. Vyznat se ve všem už může být komplikovanější. I proto existuje sazba RPSN neboli roční procentuelní sazba nákladů. Dle zákona ji musí uvádět všechny půjčky, a je jedno, zda jde o tu bankovní, nebo třeba nebankovní půjčky bez prokázání příjmu. Hodnota RPSN je uváděná v procentech a platí, že čím je nižší, tím lépe – tím méně přeplatíte.

Zajímejte se o splátky

Další rada týkající se toho, jak poznat výhodnou půjčku, je spojena se správným nastavením splátek. Možností je celá řada. Nejprve se podívejme na mikropůjčky, kde je jedním ze známých zástupců OMEGApůjčka.cz. U ní si můžete nastavit splasklost v délce 15 neb o 30 dní, z čehož je patrné, že toho nelze zase až tak moc vymyslet.

U klasických půjček si ale délku splácení nastavit můžete. Vždy je třeba, aby výše měsíční splátky byla ve vašich možnostech a nijak nenarušila váš rozpočet. Větší splátku nikdy nevolte. Potom už stačí zvolit i optimální délku. Čím je kratší, tím pro vás lépe, jelikož tím méně přeplatíte. Dobré je hledět v souvislosti se splátkami i na několik možných zajímavých výhod, jako je:

  • Posunutí nebo odložení splátky
  • Změna výše konkrétní splátky
  • Možnost předčasného splacení

Zkontrolujte poskytovatele

I poskytovatel by měl být férový a transparentní. Jinak se vystavujete poměrně velkému riziku, na jehož konce může být i dluhová past. Poměrně časté případy jsou spojeny s různými pochybnými firmami, nebo lichváři. Vy proto buďte při výběru půjčky obezřetní. Férový poskytovatel obvykle znamená nejenom jistotu větší výhodnosti, ale i toho, že nebudete podvedeni.

Než si půjčíte, zjistěte si vše potřebné. Samozřejmostí by měly být veškeré kontaktní i identifikační informace n a webu, stejně jako je dobré dohledat různé recenze a hodnocení. Ideálně také online. Zjistíte tak vše potřebné o tom, zda vyhlédnutý poskytovatel bude tím pravým. Pokud se o něm mluví jako o podvodníkovi, dejte od něho ruce pryč.

Mějte jasno v tom, kolik potřebujete, a kde si o sumu požádáte

Aby byla půjčka výhodná, měla by plně vyhovět vašim potřebám. Proto je dobré mít jasno v tom, kolik peněz budete žádat. Na menší je zde rychlá půjčka, zatímco na miliony jsou tu hypotéky. Na vše ostatní oblíbené spotřebitelské půjčky s rozsahem částek od desetitisíců, po statisíce. Pokud potřebujete určitou sumu a zvolíte špatný segment, může to být spojeno se značnou nevýhodou. Příkladem může být dvacetitisícový úvěr, který v segmentu mikropůjček může znamenat nutnost jednorázového vracení a přeplatek i několika tisíc. Když si však stejnou sumu vezmete v rámci spotřebitelské půjčky, můžete ji hravě i rok splácet a přeplatit podstatně méně.

Nekývejte na první nabídku

Může se na první pohled zdát jako výhodná, ale zdání někdy klame. Proto na první nabídku nikdy nekývejte a vždy si nechte lhůtu na rozmyšlenou. Na internetu najdete celou řadu srovnávačů půjček, kde máte možnost ihned zjistit, jací poskytovatelé vám budou vyhovovat, a jaké jsou jejich podmínky.