Teď po novém roce si může dát na chvíli oddych a poté se pustí do výroby slaměných ozdob nanovo.

Jak jste se dostala k výrobě slaměných ozdob? Naučil vás to někdo?

Slaměné ozdoby jsem začala plést už v dětství a hodně mě naučila moje maminka. Poté co jsme se přestěhovali z Brna na Vysočinu, začali jsme přemýšlet, že by se dalo některé výrobky prodávat.

Kdy jste se rozhodla, že rozjedete podnikání s těmito rukodělnými výrobky? Co vás k tomu vedlo?

Naše firma funguje už asi 25 let a vedlo mne k tomu hlavně to, že jsem měla malé děti a tuto práci jsem mohla dělat doma, kdykoliv byla volná chvíle. Později se začala přidávat celá rodina.

Kdo všechno se na výrobě slaměných ozdob podílí? Jsou to i vaši zaměstnanci z chráněné dílny?

Původně jsem začala sama, postupně se připojil manžel, naše děti a od roku 2007 další zaměstnanci v rámci chráněné dílny, kterých za těch pět let bylo opravdu hodně.

Prozraďte, je pro vás výroba slaměných ozdob pouze prací, nebo i koníčkem?

Koníčkem už je pouze vymýšlení nových druhů, kterému musíme věnovat hodně času, protože naši zákazníci jsou sběratelé a každý rok se ptají, co máme nového, aby mohli doplnit svoji vánoční sbírku slaměných ozdob.

Kde všude jsou vaše výrobky k dostání? Prodáváte také na vánočních trzích?

Dříve jsme ozdoby dodávali do kamenných prodejen po celé republice, v posledních letech však ozdoby prodáváme hlavně sami, a to přes webové stránky, a na vánočních trzích na různých místech. Pravidelně však býváme v Brně, v Havlíčkově Brodě, v Litomyšli, na Kuksu, v Hradci Králové a na dalších místech. Občas nás naši zákazníci navštíví i přímo doma v Rovečném na Vysočině.

Vznikají u vás kromě slaměných ozdob také nějaké další rukodělné výrobky?

Od roku 2007, kdy jsme začali poznávat celou řadu šikovných lidí v rámci naší chráněné dílny, jsme výrobu rozšířili na další druhy, zejména háčkované ozdoby, miniaturní betlémky ve skořápce, pletené a vyšívané dětské soupravičky, korálkové ozdoby, drátěné ozdoby a další. Sláma však nadále zůstává vlajkovou lodí firmy Tritica.

Zdroj: Slameneozdoby.cz

Alena Klimková