Ovšem koníček neboli volnočasová aktivita, ve skutečnosti znamená činnost, jíž si od běžných povinností odpočineme. Lidé, kteří si zachovají záliby až do pozdějšího věku, se nikdy nenudí a dokonce lépe snášejí syndrom „prázdného hnízda“. Vždyť ví, čím se spolehlivě zabavit.

Začíná to už u předškoláků. Každé září rodiče řeší, čemu se jejich děti budou po celý následující rok věnovat. V poslední době ale stoupá tendence potomstvo přetěžovat. A to buď z důvodu, že rodič chce mít ze své ratolesti hokejistu, který umí pět jazyků a obstojně hraje na hoboj, nebo využívá odpolední kroužky jako laciné hlídání. Oboje je špatně. Dítě potřebuje mít i neorganizovaný čas, který využije samo pro sebe.  A dva kroužky týdně skutečně stačí na to, aby se rozvíjelo také jiným směrem a zároveň žilo v poklidu.

Rozumná matka, či otec se snaží vybírat činnosti, které odpovídají schopnostem a povahovému založení potomka.  Za odstrašující příklad poslouží příběh desetileté Alenky, jíž maminka vybírá aktivity sama a tak svou ustrašenou dcerku posílá už rok na lekce bojového umění.  Alenka mezi výraznějšími vrstevníky doslova zapadla. Přitom by jí pomohla atletika, pro kterou má podle učitele tělocviku skvělé dispozice a kde by mohla vyniknout. Maminka má však jiný názor.

Právě proto by si školní děti měly v podstatě vybírat zájmové aktivity podle svého uvážení a s dospělými je pouze konzultovat. Samozřejmě při volbě musí rodič brát v úvahu i úroveň a určité reference organizace, která se volnočasovou pedagogikou zaobírá. Určitě nesáhnete vedle, pokud si ve svém okolí najdete DDM, čili Dům dětí a mládeže, který nabízí rovněž tábory a výlety.

Podobné organizace se mohou stát průvodcem dítěte až do jeho dospělosti. Dokonce mnohdy mají i širší záběr a proto si z jejich nabídky vyberou všechny generace. Ostatně čas, který zde potomstvo tráví, můžete využít nějakým způsobem pro sebe.  Proč se proto nevrátit třeba po letech k aerobiku, či hře na kytaru. Podobně pracují i tzv. rodinná centra, zakládaná nadšenými maminkami, jež se snaží oslovit celé rodiny.

Rozhodně se ale nevyplatí na kvalitním zájmovém vzdělávání šetřit. Stejně jako rodiče nepracují v zaměstnání zadarmo, tak nemohou očekávat, že jejich potomstvu bude někdo připravovat program za minimální mzdu. Navíc pokud chcete, aby vaše děti dosáhly i v zájmovém vzdělávání určitých úspěchů, vyžaduje to spolupráci a podporu.  Pro dítě je skutečně velice bolestné, když kupříkladu nesmí odjet s kamarády z oddílu na soustředění, nebo když kvůli lhostejnosti maminky postrádá kostým na taneční vystoupení.

Autor: Martina Bittnerová