a pobavil mě jeden příspěvek s televizemi.

Mluvili tam o jejich nových funkcích a moderátor ukazoval jeden poměrně nový model, a ptal se, jestli tyhle nové funkce umí taky. Odpovědí mu bylo, že tahle televize není chytrá, takže ne…

Nejsem odborník přes elektro spotřebiče, ale takový argument jsem slyšela poprvé. O chytrých telefonech a jejich funkcích se toho namluvilo hodně, ale že nám zmoudřely i televize, pro mě bylo novinkou.

Škoda, že mě můj bohužel nikoliv chytrý telefon odvolal od obrazovky a já zbytek pořadu propásla. Možná bych se dozvěděla, zda je chytřejší chytrý telefon nebo chytrá televize, případně zda nebude nejchytřejší vyměnit hloupější spotřebiče za ty s vyšším IQ.

Navíc jsem měla naivní představu, že nově nabytá chytrost některých spotřebičů bude nejspíš souviset s internetem a podobnými funkcemi. Brzy jsem však byla vyvedena z omylu reklamou, která jakoby definovala nový živočišný druh.

,,To není pračka… To je… Tak inteligentní, že zcela sama…“ znělo na pozadí s rétorickým prožitkem, a já si říkala, jestli v nejbližší době budou vedle úspornosti a další parametrů uvádět u spotřebičů i výši IQ. Třeba takové vysavače se svými inteligentními soukmenovci, které luxují zcela samy, pyšní už poměrně dlouho…

Jak to tak vypadá, až za pár let naši potomci v rámci výkladu na hodině dějepisu zaslechnou, že inteligence odešla, budou mít za to, že došlo k technické závadě na projekčním zařízení, a budou čekat, jak si s tím učitel poradí. Pokud jim tedy rozdíl v pojetí inteligence nevysvětlí chytrý projektor sám.

ZP