V České republice dnes začíná týden paměti. Cílem je upozornit na problémy lidí trpících demencí. Celý týden je tak hned v 25 městech připravena informační kampaň, jejíž součástí jsou finanční sbírky, koncerty a také je možnost nechat si paměť otestovat. Test může pomoct detekovat časné stadium demence, eventuálně odlišit ho od jiných příznaků jako třeba deprese.

Naše paměť je jako sval, který je třeba neustále trénovat. Pokud jej necháme být a nebudeme se jí věnovat, snadno zakrní.

Jak paměť trénovat?

Dávejte si malé úkoly. Naučte se citát, který vás zaujal, telefonní čísla členů rodiny, zapamatujte si nákupní seznam.

Dopřejte mozku pauzu. Po celodenní mozkové aktivitě, je třeba dát mu na chvíli volno. Mozek funguje i ve spánku, proto bychom mu měli dopřát vědomě chvíli na odpočinek přes den. Udělejte si pohodlí a pusťte si relaxační hudbu. Nebo odpočívejte pasivně.

Sportujte. Pohyb není důležitý jen pro naše tělo, důležitý význam má i během sportování. Zlepšuje to totiž mozkovou aktivitu. Během lehkého sportování jako je plavání, jízda na kole nebo cvičení jako pilates či jóga v mozku spolupracuje tisíce buněk, což našemu mozku jen prospívá.

Správně se stravujte. Velice důležitá je i vyvážená strava obsahující dostatek ovoce a zeleniny. Jezte také  hodně ryb, drůbežího masa, avokádo a zelné saláty – všechny tyto potraviny totiž obsahují velice důležité aminokyseliny.

Hrajte si. Hrajte si s dětmi, s přáteli či jen tak sami. Skvělé je pexeso, scrable, vědomostní hry, sudoku či křížovky. Důležité je trénovat paměť pravidelně. Zkuste jejímu tréninku denně věnovat 10 – 20 minut. Výsledek se brzy dostaví.

Martina M.