V souvislosti s počasím můžeme na sobě kromě změn fyziologických (tlak, teplota, třes, pot…) pozorovat i změny psychické. Každý z nás je však jedinečný, a tak někdo na změny teploty, slunečního svitu, oblačnosti a větru nereaguje téměř vůbec, jiní jsou naopak natolik meteosenzitivní, že u nich každá drobná změna tlaku vyvolá silný výkyv nálady.

V souvislosti s vlivem počasí na psychiku člověka však rozhodně neplatí rovnice déšť = špatná nálada, slunečno = dobrá. To, jak reagujeme na počasí, totiž velmi zásadním způsobem souvisí i s naší povahou a případnou psychickou labilitou resp. stabilitou. Obecně by se dalo říci, že zataženo a deštivo mnohem více rozhodí melancholika než extroverta.

Přesto existují určité výzkumy, z nichž vyplývá, že méně slunečního svitu a více srážek působí vyšší únavu a ospalost. Nedá se tedy přímo říci, že kvůli dešti máme špatnou náladu, ale že déšť způsobuje úbytek energie a nedostatek momentální životní síly lehce zapříčiní zhoršení psychického stavu.

Vědci také zjistili, že nejhůře se lidé cítí při příchodu studené a teplé fronty, laicky řečeno – při změně počasí. Nejdůležitější je podle nich však to, kolik času trávíme venku. Pokud strávíme 95% dne zavřeni v budově, můžeme mít deprese i z prosluněného dne, když však vyjdeme alespoň na 30 minut denně ven, teplé a slunečné počasí nám náladu určitě zlepší.

Na čem se odborníci shodnout rozhodně nemohou, je vliv úplňku na člověka. Někteří tvrdí, že tato fáze Měsíce způsobuje horší kvalitu spánku, změny nálady a úzkost. Jiní naopak argumentují tím, že úplněk žádný vliv na člověka nemá. Nekvalitní spánek je prý způsoben vlivem silného měsíčního svitu, který nás budí a změny nálady a další projevy jsou tak jen důsledkem přerušovaného spánku.

Ať je to s působením počasí na naši náladu a vlivem úplňku na naši psychiku jakkoliv, jedno je jasné. Větru ani dešti (natož pak Měsíci) neporučíme a se změnami povětrnostních podmínek a tlaku se musíme naučit žít. Pomoci nám v tom může jen dostatečný příjem tekutin, vitamínů a každodenní fyzická aktivita.

Autor: Anna Ticháčková