Není se čemu divit, lodičky jsou mimořádně ženské a elegantní. Krom toho, že je ženy milují, pro mnohé z nich jsou i součástí pracovního dress code. Jsou povolání, kde jsou totiž lodičky nutností. A proč to vlastně píšeme? Protože lodičky, i když jsou pro nás jakkoli velkou posedlostí, nejsou pro nohy příliš zdravé, pokud se nosí každý den.

Co nám hrozí?

I když na první pohled vypadá, že když obujete lodičky, tak máte elegantní postoj manekýny, opak je pravdou. Váha těla se přenáší na špičku, tělo se může naklánět dopředu, ale my se ho instinktivně snažíme tlačit dozadu. Tím velmi trpí záda a všechny klouby.

Když už jsme u kloubů, je potřeba zmínit, že při nošení lodiček dochází k až o třetinu většímu přetížení kolenního kloubu, což v konečném důsledku může vést až k osteoartritidě.

Další komplikací může být zkracování Achillovy šlachy, nebo vybočený palec, který navíc vypadá velmi nevábně.

Není ale třeba panikařit, svých elegantních jehel od Blahnika, se vzdávat nemusíte. Stačí je alespoň občas vyměnit za boty, ve kterých vám vaše nohy poděkují. Co třeba tenisky, které jsou v dnešní době víc než sportovní obuví, módním trendem?

Jaké tenisky vybrat?

Bota by v první řadě měla být kvalitní, obyčejné kecky vám nepomohou. Její konstrukce by měla být taková, aby poskytovala adekvátní podporu. Dbejte na použité materiály, přírodní, jako kůže, jsou vždy velkým plusem, v dnešní době ale známé značky používají materiály, které i přes to, že jsou syntetické, vynikají vysokými kvalitativními parametry. Prioritou je nízká hmotnost a prodyšnost. Velký důraz je třeba klást na komfortní stélku. Boty ve vyšších cenových relacích jsou většinou vybaveny kvalitní podešví, která bude vaší nohu doslova rozmazlovat. Příkladem jsou například tenisky Nike Air Max, které mají uvnitř boty vzduchem plněný polštářek, díky němuž budete mít nohu jako na obláčku. Max Air podešev také spolehlivě tlumí nárazy.

Pokud si potrpíte spíše na klasické tvary, lze doporučit i tenisky New Balance, které nabízí kvalitní zpracování i použité materiály, a mezipodešev s kombinací tlumících technologií, která zaručí požadovaný komfort.

I když tedy svoje lodičky milujete, nechte své nohy občas vydechnout a dopřejte jim chvíli odpočinku v teniskách, ve kterých si rozhodně ostudu neuříznete.