Vzhledem k cenám nemovitostí a současným platovým podmínkám je téměř nemožné financovat vlastní bydlení jinak než hypotékou a totéž platí pro spoustu dalších případů. To však neznamená, že jsou všechny dluhy stejné, ve skutečnosti totiž mohou být buď dobré nebo špatné. Nevíte si rady, jak je od sebe rozeznat a úspěšně se jim vyhnout? Poradíme vám!

Černobílý svět půjček

Jestliže máte na krku špatné dluhy, můžete si připadat, jako byste se snažili plavat proti silnému proudu. Ačkoliv se snažíte se ze všech sil, každé tempo vyžaduje čím dál tím více energie, a pokud nevytrváte, může se stát, že vás tento proud úplně semele. A jak vypadá špatný dluh? Zpravidla to bývá ten, jehož doba splácení je delší než životnost věci, kterou jste za něj koupili.

Pokud bychom se na to měli dívat z hlediska úroků, tak se za špatný sluh považují produkty, jejichž roční úroková sazba přesahuje 8 – 10 %. Příkladem takových úvěrů jsou například některé půjčky bez nahlížení do registru dlužníků. Ovšem i mezi nimi lze najít výhodné varianty. Abyste je našli, vždy nejprve udělejte důkladné porovnání všech nabídek a teprve potom si jednu z nich vyberte.

Špatné dluhy mohou vypadat také tak, že vás potkají nějaké nečekané výdaje a vy si vezmete půjčku bez potvrzení příjmu nebo jiný podobný produkt, přestože vám někde leží peníze, které vám nic nevydělávají. Nejenže se takto okrádáte o potenciální výdělek skrze úroky ze spoření, ale navíc se ještě zavazujete k tomu, že budete platit úrokovou sazbu úvěru, který ve skutečnosti ani nepotřebujete.

Jak se špatných dluhů zbavit?

Jediný způsob, jak se špatných dluhů zbavíte, je ten, že je splatíte. Pokud jich máte opravdu hodně, tento úkol se může zdát obtížný, ale když k němu budete přistupovat systematicky, určitě si s ním poradíte. Začněte například tím, že si projdete poslední výpisy a ověříte si aktuální stav dluhů v internetovém bankovnictví a poté sepíšete seznam všech svých pohledávek. Jakmile budete mít soupis svých dluhů před sebou, bude se vám snadněji rozmýšlet o tom, jak s nimi naložit.

Jestliže máte naspořené peníze, tak se vám nabízí možnost předčasného splacení. Sice vám k tomu poskytovatelé přičtou poplatek za předčasné splacení, ale určitě nebude tak vysoký jako samotná úroková sazba. Další variantou může být konsolidace půjček, což znamená, že všechny úvěry sloučíte dohromady a budete je splácet jako celek s lepšími podmínkami.

Samozřejmě ale existují také situace, kdy vám půjčka doslova vžene vítr do plachet. Týká se to zejména hypoték nebo jiných větších půjček, s jejichž pomocí můžete vydělat více, než za službu zaplatíte. I v tomto případě však potřebujete značnou míru obezřetnosti a také dobré znalosti trhu, do kterého se chystáte investovat. V opačném případě by se totiž vaše cesta k finanční nezávislosti mohla proměnit v cestu do pekel.