Měli byste začít být obezřetní. Přesto, že si myslíte, že se to Vašemu dítku stát nemůže, může být ve škole obětí šikany.

Největším problémem a velice častým jevem je, že se děti rodičům nesvěří a výjimkou nejsou ani rodiny, kdy si rodiče s dětmi abnormálně rozumí. Dítě je totiž pod velkým tlakem a je pro něj velmi bolestivé o týrání či ponižováni mluvit. Především mají strach z pomsty, a tak si vše raději nechají pro sebe.

Když už se dítě svěří, není nač čekat. Naopak, je třeba začít okamžitě jednat. Nejdůležitější je vyjádřit mu psychickou podporu. Samozřejmým krokem je zjištění, co, kdy a kde se stalo a s tím jít do školy. Je třeba si promluvit s třídním učitelem a ředitelem a pokud škola má, pak i s výchovným poradcem či psychologem. Od nich je potřeba zjistit, zda je škola schopna dítěti odborně pomoci.

Na co se při návštěvě školy ptát:

  • Jak budete šikanu vyšetřovat?
  • Jak najdete vhodné svědky?
  • Jak budete chránit naše dítě?
  • Podle čeho poznáte počáteční a pokročilé stadium šikany?
  • Má někdo ze školy odborný výcvik pro řešení šikany?

(Zdroj: Dr. Michal Kolář, psychoterapeut)

Škola by měla na šikanu zareagovat. Škola by měla umět šikanu řešit. Pokud škola selže. Je zde možnost obrátit se na Českou školní inspekci a požadovat odbornou pomoc, případně se schýlit na právní cestu a stěžovat si, že škola nezabezpečuje základní práva dítěte.

Sandra Špačková