Velká horka se totiž netýkají jen lidí na dovolených. Česko je uprostřed vln veder, a proto mnoho lidí utíká do kanceláří za klimatizovanými prostory. Kromě bojů o teplotu v kanceláři se nechtěně můžete dostat i do bojů o jídlo či led.

Seznamte se, tohle je pět typů kolegů, kterým budete i toto léto v kanceláři čelit.

1. Seveřan, pán klimatizace

Mysleli jste si o něm, že je ze Sibiře nebo z Islandu, dokud jste nezaslechli jeho moravský přízvuk. Je to kolega, který vždycky říká: „Okolo sedmnácti stupňů je to tak akorát. Ani teplo, ani zima.“ Všechny přestávky na kafe a návštěvy toalet využije na přeštelování klimatizace o ještě trochu více stupňů níže. „To jsem jediný, komu je teplo?“ ptá se, zatímco vám se v pití začínají tvořit krystalky ledu. Nechápe, co máte za problém, a to ani když už zastupujete třetího kolegu, který musel zůstat doma s rýmičkou. „Když sem nepustíme trochu vzduchu, nedá se tu vydržet,“ tvrdí.

2. Ledový zmrzlík

Je naprostým opakem Seveřana. Při náznaku vánku nebo teplotě nižší než 26 °C vytahuje svetřík. Jeho největším nepřítelem je rýma nebo zatuhnuté svaly. Celý rok čeká na léto, aby vám mohl neustále opakovat, že má raději čtyřicet než patnáct stupňů. V ideálním případě by zrušil klimatizaci úplně. A to i 12. července v podkrovní kanceláři v Praze s patnácti dalšími lidmi v jedné místnosti. „Vždyť jsme kvůli tomu studenému vzduchu všichni nachlazení a bolí nás v krku. Pro své zdraví nemůžeme udělat nic lepšího než tu věc vypnout,“ říká, zatímco kolegyním u vedlejšího stolu stéká make-up z obličeje.
„Teplota v kanceláři bývá největším letním tématem. Bohužel, na to má každý svůj názor a jiné preference. Za nás se nejvíce osvědčilo rozdělit se podle rozmístění klimatizací. Nejblíže k ní sedí Seveřani, nejdále zas zmrzlíci,“ říká Honza Klusoň, CEO Welcome to the Jungle CZ&SK.

3. Rychlík do stanice „bikiny body“

Dlouhá zima a předplacené platformy s filmy si vybraly svou daň. Loňský letní šatník už je najednou o číslo menší, než by měl být. S pocitem viny tak zběsile hubnoucí kolega vyměnil smažené nudle za saláty. K svačině místo sušenek nosí mrkev. Jeho dovolená už je totiž za pár dní, a tak se do té doby musí dostat do formy. Problém je ale v tom, že aby se se svým novým jídelníčkem lépe vyrovnal, neustále každému káže o výhodách přírodních a nebalených potravin. „Už nejím výrobky, ale suroviny,“ vyhrkne na vás, aniž byste se ptal.

4. Král sandálů

Každý rok, přesně jako hodinky, odhazuje tenhle kolega v červnu svoje formální outfity spolu s jakýmkoliv studem či zábranami. Do konce léta ho neuvidíte v ničem jiném než v krátkých kalhotách, funkčních sandálech nebo ještě lépe v žabkách. Musíte si neustále připomínat, že k tomuto kolegovi chováte profesionální respekt, a to i přesto, že mu koukáte na chlupy na hrudníku a obnažená lýtka. Vypadá, že se spíš chystá na tenisový kurt, než že by měl právě konsolidovat čtvrtletní účetnictví.

5. Bosý bosák

Pokud vás u předešlého kolegy šokovaly žabky, u tohoto si budete přát, aby si nazul alespoň je. Z nějakého nepochopitelného důvodu totiž nezáleží na tom, jaké boty má zrovna na sobě, stejně se v nich jeho nohy nikdy nebudou cítit dostatečně volné. Po vstupu do open space kanceláře se hned zuje a začne se bosý promenádovat po parketách, jako by se už viděl u moře na pláži.

-TZ-