Bez investic se zkrátka v určitých fázích podnikání neobejdeme. Potřebujete kapitál pro své podnikání nebo vám chybí peníze pro rozvoj firmy?

Pokud vyčerpáme vlastní úspory a do banky jít nechceme nebo už nemůžeme, je načase poohlédnout se po investorovi.

Zajímejte se a rozhoďte sítě

Pokud nevíte, jak začít, navštivte webináře start up inkubátorů či akcelerátory a nechte si poradit, jak začít. Nebo dejte na vlastní rozum a sepište si, koho by mohla vaše práce oslovit. V takovém případě se zeptejte nejprve v okolí. Ne u přímo u rodiny a přátel, peníze totiž zničily mnoho pevných vztahů. Spíše se poptejte, zda neznají někoho, kdo by mohl investovat, majitelé firem kde jsou zaměstnaní, známí známých apod. Zkrátka nečekejte, že někdo přijde sám, rozhoďte sítě, nikdy nevíte, kdo se chytí.

Buďte připravená

Ještě než se za investorem vydáte, vypracujte si business plán. Dobře se zamyslete, co je předmětem podnikání, v čem jste unikátní, proč stojí investovat právě do vašeho produktu/firmy, ujasněte si, kam směřujete, co potřebujete, sepište si všechna čísla, všechny náklady apod. Za investorem se zkrátka vydejte až v době, kdy budete mít vše ujasněné a v ruce budete mít produkt.  V dřívější fázi byste si sice ujasnila, zda je o váš produkt potenciální zájem, ale investoři potřebují vidět více. Myslete na to, že čas jsou peníze, investorovy i vaše, tak jím nemrhejte.

Zvládněte se prodat

To že vy momentálně nemáte rozpočet, proto abyste mohla investovat, neznamená, že peníze nemá nikdo. Naopak velcí hráči neustále vyhledávají příležitosti, kam by mohli investovat, či co koupit. Při žádosti buďte sebevědomá a nestyďte se říct o vše, co potřebujete. Mějte do předu jasno v tom, jak spolupracovat, jak se dělit o zisky. Nechte si prostor pro vyjednávání.

Začněte včas

Proces shánění investora a získání požadovaného obnosu je běh na dlouhou trať. Mnohdy to trvá i dlouhé mésíce či roky. Proto nečekejte na poslední chvíli. V podnikání je třeba se dívat daleko před sebe, díky tomu zjistíme, kdy je nejvyšší čas na pomoc investora.

Dopřejte si čas

Díky plánování a vizi budete vědět, kolik času budete potřebovat, abyste s novou investicí naložila a kdy se projeví výsledek. Počítejte se různými karamboly, abyste si nestanovila zbytečně hraniční termín a nepodrazila si tím nohy.

-MM-
foto: unsplash